| anonim_4396 a întrebat:

Hey! La un consult ginecologic (ecografie) poți merge dacă ești pe ciclu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Da, se poate.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți, dar nu este indicat. Zona este inflamată și nu poate vedea obiectiv. Curge sânge. El consultă cu mânuși chirirgicale sterile. oricum, dar pericolul să te infectezi în timpul consultului este mai mare decât înafara ciclului.

| MihaelaDart a răspuns (pentru sadrian46):

Pe menstruație se văd mai bine anumite probleme și nu e nici un risc de infecție. Tocmai că dacă ai o problema de sănătate sau dorești să rămâi însărcinată, medicul ginecolog recomanda sa vina pacienta in primele 2 zile de menstruație pentru consult cât și ecografie.

| sadrian46 a răspuns (pentru MihaelaDart):

Vrei să spui pe ecografie, nu pe menstruație.
Mulțumesc pentru informație.

| MihaelaDart a răspuns (pentru sadrian46):

Pe menstruație, așa cum am zis. Ecografia poate fie vaginala cât și abdominala. M-am exprimat destul de corect.

| Bizon95 a răspuns (pentru MihaelaDart):

Tovarasul de la partid sadrian46 ma ignora pentru ca bate campii si apoi nu suporta cand cineva il confrunta

eu personal NU am auzit niciodata de nici o "inflamatie" din cauza menstruatiei, si daca ar fi TOT nu vad nici o legatura oarecare cu ecografia, care este oricum o solutie gandita sa treaca prin piele si muschi
iar, conform a ce ABEREAZA EL, ce ar trebui sa faci cand iti faci ecografie la bila? sa iti faca operatie sa iti dea tot ficatul la o parte?!? pentru ca ficatul inconjoara bila

deci tovarasu' de mai sus bate campii serios, poti sa nu il bagi in seama

| MihaelaDart a răspuns (pentru Bizon95):

Pe mine m-a deranjat ca da raspunsuri gresite si e bine sa corectam atunci cand cineva spune totul eronat. Mai ales pentru persoana care a pus intrebarea care asteapta un raspuns corect.

| Bizon95 a răspuns (pentru MihaelaDart):

Perfect de acord, si nu il las fara sa spun care e treaba, cu toate ca el nu vede, pentru ca mi-a dat ignore asa ca nu pot sa ii spun lui direct

| AnonimulFox a răspuns:

Da dar nu este indicat

| MihaelaDart a răspuns (pentru AnonimulFox):

Gresit, este indicat. Medicii ginecologi recomanda acest lucru daca doresc sa vada mult mai multe.