| anonimanonimsmecher a întrebat:

Hey ma simt cam rusinata dar trebuie sa va intreb la cati ani iti va veni menstruatia si care sunt sintomele de dinainte si cu cate zile inainte se intampla

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anka07 a răspuns:

Menstruatia nu are o anumita varsta la care vine, depinde de fiecare corp si de cat de dezvoltata esti.
In general simptomele sunt aceleasi, adica cele mai des intalnite sunt durerile de burta. pe langa acestea mai sunt si durerile de spate sau sani te dor si ti se intaresc.
Aici repet depinde de fiecare fata cum este ea.
Te pup!

1 răspuns:
| MotanAndrei a răspuns:

Intre 12-13 ani, iti vine menstruatia. Si simptomele sunt: dureri de burta, de pasarica, umezeala la zona intima si sangerarii.