| Beautifullady189 a întrebat:

Hey! Nu de mult mi se lasa o pata galbena pe chiloti...ce este?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Este vorba despre SECRETIA VAGINALA.
Aceasta secretie provine din vagin, fiind perfect normala.Ea previne uscarea vaginului, protejandu-te impotriva infectiilor.Majoritatea fetelor remarca aceasta secretie cu o vreme inaintea primei menstruatii.
Secretia e naturala si sanatoasa-si mama ta o are!
Cantitatea de secretie variaza pe parcursul ciclului menstrual, de la femeie la femeie.Majoritatea femeilor observa o secretie mai abundenta la jumatatea ciclului, cam in aceeasi perioada cu ovulatia(cand un ovul e eliberat de ovar), ceea ce se intampla de obicei cam cu 14 zile inaintea menstruatiei.Vei avea secretie o mare parte din viata ta adulta.Protejslipurile pot fii folosite zilnic pentru a te mentine proaspata, curata si a te simti confortabil!
Te pup!

| Beautifullady189 explică (pentru anonim_4396):

Mersi mult de tot! pupici si tie!

| Beautifullady189 explică (pentru anonim_4396):

Ce e aia ovulatie?

| Beautifullady189 explică (pentru anonim_4396):

Deci intr-un fel vrei sa zici ca mi se apropie menstruatia?

9 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Scurgerea vaginală alb gălbuie" despre care spui este secreţia vaginală NORMALĂ şi o vei avea până la menopauză ( întreruperea fiziologică a ciclurilor menstruale ).

Doar că, aspectul secreţiei vaginale normale DIFERĂ în funcţie de perioada de fertilitate în care te afli.

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.mamicamea.ro/sanatate-femei/secretia-vaginala-normala.html

Dacă acea scurgere/secreţie NU are miros urât/deranjant şi NU este însoţită de mâncărimi sau usturimi, şi dacă are o culoare albă/transparentă ( eventual puţin spre roz ) atunci NU ai de ce să te îngrijorezi.

Toate cele bune.

| Carmen100 a răspuns:

E perfect normala. Dar daca incepe sa miroasa urat sau sa fie verzuie sa ii spui lui mami happy

| MisFit20 a răspuns:

E perfect normal la varsta ta sa ai asa ceva, cresti, te dezvolti. In caz ca aremirosul neplacut mergi la medic.

| unsernamecontre a răspuns:

Al tau pipi

| XxRafaellaxX a răspuns:

Este inainte de menstruatia rosie (sange).Si apropo nu tie rusine sa scrii asemenea intrebari?