| maria344556 a întrebat:

Hey o eventratie se observa imediat sau dupa un timp?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Eventratia, un tip de hernie, se manifesta intodeauna si printr-o umflatura in partea inferioara a abdomenului. Asta inseamna ca, chiar si in cazul in care, fiind de dimensiune mica sau fiind mascata de alte suferinte, pacientul nu a observat-o, va fi putea fi localizata printr-o palpare atenta, chiar de la inceput. Inafara de unflatura, se simte la mana ca e un alt tip de tesut.

| CuriousStuff a răspuns:

Se observa in momentul in care apare si cu timpul creste in dimensiuni si se poate complica.