| Qwertyuop2389 a întrebat:

Hey! Stie cineva niste remedii pentru anxietate? In ultima vreme am inceput sa ma ingrijorez prea mult de o gramada de lucruri...Ce as putea sa fac, in afara de a ma duce la psiholog? Ca nu e atat de grav

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Si eu sufar de anxietate si iubitul meu a suferit de anxietate eu inca mai am de muncit cu ea dar el s-a vindecat prin mine.
Ai nevoie de sprijinul cuiva care sa te ambitioneze si inteleaga si pentru care sa simti nevoia sa lupti si sa treci peste probleme de la prieteni la rude etc.Incearca sa iti infrunti grijile si temerile si sa te gandesti ca orce are o rezolvare, fa activitati noi, iesi la aer, fa-ti prieteni, alunga gandurile negative si factori de stres...

| Elena567223 a răspuns:

Depinde de mediul in care traiesti. In primul rand si alimentatia iti poate schimba starea de spirit, evident ca cea sanatoasa happy fara gluma spun ca am citit pe internet ca bananele contin unele substante care reduc stresul si te fac mai fericit.
In al doilea rand trebuie sa te gandesti putin la tine... Incearca sa faci lucruri care sa te bucure si care sa iti ofere diferite stari, activitati care sa iti solicite mai mult psihicul, cum ar fi sa incerci sa citesti o carte sau sa te bucuri de un film, sau chiar să scrii o poveste cu final fericit. happy Poti sa iesi in parc, sa asculti muzica si multe alte lucruri care te fac sa te bucuri de tine.