| JustAnOrdinaryGirl a întrebat:

Ma simt foarte prost in ultima vreme (adica cateva luni) si ma gandeam sa va cer sfatul. S-ar putea sa fie putin mai lung si poate dezordonat, deci va rog sa ma scuzati.
Eu nu prea am prieteni, cam 3, si cand zic prieteni nu ma refer ca am deplina incredere in ei deoarece asta se aplica doar in cazul familiei, cu care vara nici nu ma pot intalni deoarece sunt plecati sau au alte planuri. Dar nu asta este problema. Nu ma inteleg nici cu actualii colegi (trec in a 10-a), dintre care am aflat ca unii nici nu ma suporta, dar nici cu fostii, adica vorbim cand ne vedem, dar nu suntem aproapiati, oricum e mai bine decat cu actualii care sunt foarte rautaciosi. La inceputul clasei a 9-a unii si-au si batut joc de mine mai subtil... in fine. Incep sa cred ca problema este la mine deoarece asta mi-au spus mai multe persoane. Ca de exemplu:
1. Cam acum 2 ani, in gimnaziu, am mers la un concurs unde m-am intalnit cu o fosta prietena de la gradinita, iar la final un fost coleg a spus ceva de genul: "Nu se poate, o stie si pe x(eu) cineva"
2. In clasa a 9-a veneam cu 2 dintre prietenii aia si un fost prieten care acum nici nu ma mai baga in seama. Nu mai stiu cum s-a ajuns sa vorbim despre cine credem ca are ol relatie laughing iar acel fost prieten, fara sa se fi adus vorba de mine, a spus "Ce, crezi ca x? Cine se uita la ea? Chiar crezi ca ar avea o relatie?"
Initial nu am pus la suflet chestiile astea crezandca sunt niste glume proaste deoarece mai avea acel obicei, dar cand ma uit la mine si vad ca sunt singura, n-am pe nimeni nu care sa vorbesc sau sa ies in afara de mama mea (n-am frati sau surori si suntem certati cu celelalte rude), cand vad ca oamenii nu ma suporta si imi spun astfel de lucruri, incep sa cred ca sunt o problema, persoana mea, felul meu de a fi, a arata. Chiar daca eu incerc sa ma port frumos cu toti, sa nu barfesc pe nimeni, sa incerc sa nu supar. Nu ma intelegi gresit, nu m-a suparat ideea de relatie, ca nu sunt cu nimeni, ci modul in care a spus-o, ca nimeni nu se uita la mine, si ce am scris acum sunt lucruri mai recente deoarece au fost spuse si chestii mult mai urate, in special in clasele 5 si 6 unde am inceput sa ma inchid in mine, in perioada aia imi si cadea foarte mult par din cauza stresului si am slabit enorm de mult ajungand sa fiu mult subponderala si sa am vergeturi. Si atunci au inceput glumele idioate pe baza greutatii mele si au mers din ce in ce mai rau, de aceea nici nu am incercat sa imi fac prieteni si atunci sunt foarte complexata de mine:de atunci parul meu este pur si simplu ros in varf, aratand ca o matura, oricate tratamente am facut si la oricate coafeze am mers, inca sunt subponderala dar nu asa de rau ca inainte, pe atunci nu mancam aproape toata ziua din cauza supararii.
Cum ma vad? Cu ochii foarte multi si nasul foarte lat, atat de slaba ca mi se vad oasele din partea de sus a corpului (oricat mananc nu ma ingras deoarece am un metabolism foarte rapid si seaman pe mama), nu mai am cosuri pe fata insa am pe picioare si spate si ceva bubite care nu stiu ce sunt, cu vergeturi pe spate si picioare, cu un picior mai scurt si putin mai umflat decat celalat (am mers la medic dar cica o sa imi treaca, desi au trecut mai bine de 4-5 ani de atunci)... pur si simplu sunt reflexia imperfectiunii. M-as putea machia, dar vreau ca oamenii sa ma vada asa cum sunt.
Pe langa asta, cand am incercat sa imi fac prieteni noi, am vorbit o vreme iar acum de abia ma saluta desi nu le-am facut nimic. De aceea spun ca e ceva la mine. Eu nu eram asa, la gradinita eram foarte activa in sensul ca imi placea sa fac lucruri in plus si sa invat lucruri noi, aveam multi prieteni dar mai ales eram curajoasa. Acum nu mai am nimic din astea, si cred ca vina este complexitatea mea. Cel mai mult ma doare ca sunt jignita si nu stiu cum sa apar, nu stiu cum sa nu pun la suflet si mai ales stiu ca au dreptate. Pana si mama mea cand ne certam in reproseaza ca "din cauza asta nu ai prieteni, nu o sa ai pe nimeni niciodata la cum esti, cine vrea sa vorbeasca cu tine? De aia lumea nu te place."
Eu nu stiu ce sa mai fac. Tot incerc sa ma schimb si ajung sa fiu si sa ma simt din ce in ce mai singura si mai complexata, cam cum eram in clasele a 5-a si a 6-a.
Dupa parerea voastra, ce este gresit? Comportamentul meu? Cum ar trebui sa se poarte cineva pentru a va face placere sa-l aveti in preajma? Nu pot sa fiu eu insami pentru ca asa am fost pana acum si nimanui nu ii place de mine, nici macar parintilor mei. Nu stiu cum sa mai comport, ce sa mai facpentru ca eu sa ma simt bine. Nu ma intereseaza asa tare faptul ca nu am prieteni cat ca multa lumea imi spune ca sunt o campanie neplacuta, chiar si unul din acei 3 prieteni. Ma simt o persoana groaznica.
Va rog nu imi spuneti de psiholog pentru ca am mers deja, mi-a spus ca am tendinte de anxietate (nu ca sunt, doar ca sunt foarte aproape) si mi-a recomandat niste sedinte la care nu pot merge deoarece se intersecteaza cu meditatiile mele la mate si nu mai are alte zile disponibile. Nici nu i-am zis de faptul ca ma simt complexata.
Va multumesc ca v-ati facut timp sa cititi, chiar si o parte, si va multumesc ca incercati sa ma ajutati. happy

7 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Sunt probleme des intanlite la copiii de varsta ta si in afara perioadei de pubertate prin care treci si copiii sunt in general rai uneori tot din cauza asta. Trebuie sa vezi ce faci mai intai cu stima de sine, sunt ceva materiale pe net. Imi pare rau sa-ti spun ca oricat ar vrea cineva sa te ajute cumva aici nu poti gasi decat scurte texte de incurajare. Ori ca sa te simti mai om si sa poti gasi calea prin care sa fii asimilata de ceilalti e o munca de durata, depinde de tine f mult si in mare masura de cei care iti sunt in preajma zilnic si in care ai incredere. Ma bucur ca realizezi ca mama ta nu chiar crede ce spune la nervi desi nu e de toata lauda cum procedeaza cu tine. Vezi ultimul meu raspuns la profil ca se refera la un caz similar.

| WaterDrop a răspuns:

Hm, pari delicioasa.Esti intr-o relatie? Promit sa nu folosesc Xanax sau alte pastile si daca nu este satisfactie garantata in maxim 1 luna, primesti o relatie de amicitie pe viata. Oferta este limitata, trebuie sa decizi rapid cat de groaznica esti.

| idontgiveafuck2344 a răspuns:

Waw.m-am regasit pe mine in ce ai scris tu.Sincer,si eu sunt la fel.Din clasa a 6 a am o anxietate de care am scapat doar pe jumatate.Am avut o prietena care a devenit un jeg de om, ca altfel nu ii pot spune, si am ramas aproape singura.E vara, e vacanta dar eu nu ies afara, decat seara cand ma mai plimb cu rolele prin parc si ascult niste muzica.Si eu am fost judecata,si facuta in tot felul,dar hey,am invatat sa trec peste,mi-am dat seama ca ceea ce spun oameni despre mine,nu ma reprezinta, ei doar se descriu prin mine, crezand ca eu sunt cea *imperfecta*. Oameni vorbesc, si judeca fara sa te cunoasca, si asta urasc cel mai mult la tara asta.Suntem invatati sa fim competitivi in loc sa fim prieteni si sa fim uniti.Am avut niste prieteni prin 2012 cu care acum bineinteles ca nu mai vorbesc, dar ei subit ma baga in seama.Mna.Ce pot sa spun e ca nu trebuie sa te suporte ei, ca sa iti traiesti tu viata.Fi tu insati, corecta si loiala, e cam tot ce pot spune.Incearca sa faci ceea ce iti place, si ce crezi ca iti face bine, si lasa parerile oamenilor rai la gunoi.Fi curajoasa, nu ai de ce sa te temi, nu suntem in jungla.Gaseste niste hobby-uri care sa iti placa*gen cititul,mie imi place foarte mult,mai ales ca stiu ca voi fi mult mai *open* la creier decat copchii astia fitosi si aroganti*Ai incredere,viata ti se va schimba in bine,cand te vei astepta mai putin.Aaa da, inca ceva. Daca vrei sa te machezi, fa-o.*nimanui nu ii pasa cum esti cu adevarat pana nu te descopera cu adevarat*. Oricum, sper ca te-am ajutat si ca ti-am spus putin cum stau lucrurile cu adevarat. Sper ca o sa te simti mai bine, pentru ca nu ai de ce sa te simti prost.Asa sunt oameni si nu ii putem schimba.Capul sus. happy

| Divy a răspuns (pentru idontgiveafuck2344):

"Urăsc mult țara aceasta" nu o face dincolo e mult mai rău ca aici, tinzi să vezi doar suprafața lucrurilor și nu pe întreg ansamblu. Și eu înainte aveam acceiași părere ca tine, dar în timp am aflat lucruri și mai oribile decât la noi.
@Justanordinarygirl îți înțeleg pe deplin fustrările și puține hobby-uri te vor ajuta să treci peste căci un om în viață are nevoie să comunice (puțin sau mult asta ține de noi). Nu știu de unde ești, nu-mi pasă hobby-urile tale dar am să îți ofer puțin din timpul meu dacă te ajută vreau doar să știu dacă vrei asta răspunde-mi, te rog.

| idontgiveafuck2344 a răspuns:

Divy,asta e punctul meu de vedere... fata de alte tari stam prost la capitolul "oameni." + multe altele.

| JustAnOrdinaryGirl explică:

Nu mai gasesc butonul de editare deci voi adauga aici.
Sa nu intelegi gresit, ma inteleg cu mama mea foarte bine dar in momentele in care e nervoasa spune lucruri la manie, pe care eu insa le pun la suflet pentru ca ma simt foarte prost. Nu face asta sa isi bata joc de mine sau ceva. I-am spus si ei unele din ce am spus mai sus si m-a sfatuit sa nu pun la suflet, dar nu pot. Asa caam venit aici sa vad mai multe sfaturi happy

| AntoniaAlxe a răspuns:

In primul rand este gresit sa iti schimbi valorile pentru a castiga simpatia oamenilor.Cu totii avem defecte si incercam sa le ascundem adesea pentru a nu fi judecati de cei din jur, insa acesta este prima greseala pe care noi o facem. Ceea ce trebuie sa cultivi tu este increderea de sine, deoarece daca tu vei fi impacata cu tine vei emana o energie pozitiva si cei din jur vor incepe sa te priveasca si ei in alt mod.
Atunci cand o persoana paseste cu mandrie sau poate chiar si cu indiferenta fata de noi, restul, fie avem sentimente de admiratie, fie de indignare ca nu putem avea aceeasi atitudine, insa ceea ce e sigur este ca ea ne-a atras tuturor atentia.
Incearca sa faci tot ce iti place, sa citesti mai mult despre dezvoltarea personala. Poti cauta carti despre subiectul acesta sau poti citi bloguri.
Iti recomand site-ul : www.personalitatealfa.com.

Dar si un blog ce are ca prin articol despre stima de sine: selfhelpromania.wordpress.com

Sper sa iti fie de folos sfatul meu.