| Andreeaツ a întrebat:

Hey! Stiti am auzit ca respiratia urata a gurii poate fi din cauza unei boli pe care o ai. Ei bine eu nu am nici o boala. Nu stiti cumva un remediu pentru respiratia urata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| s4a a răspuns:

Draga Andreea, respiratia urat mirositoare poate proveni uneori de la stomac, insa de cele mai multe ori se datoreaza bacteriilor din gura. Periuta si pasta de dinti sunt de cele mai multe ori ineficiente in indepartarea bacteriilor si a resturilor de mancare de pe limba si dintre dinti. Remediul poate fi simplu: folosirea atei dentare, periajul dintilor cu bicarbonat de sodiu si clatirea gurii cu apa cu sare. Bicarbonatul de sodiu este extrem de eficient si ieftin, se poate folosi simplu sau impreuna cu pasta de dinti. O alternativa mai placuta la gust decat apa cu sare (la fel de eficienta dar ceva mai scumpa) ar fi o apa de gura fara alcool. De asemenea, un periaj corect trebuie efectuat dupa fiecare masa si ar trebui sa dureze intre 5 si 10 minute. Acesta trebuie sa fie energic in cazul gingiei pentru a stimula circulatia sangelui, si delicat in cazul dintilor pentru a nu dauna smaltului. Si nu in ultimul rand, cel mai important periaj este cel de seara, inainte de culcare.

10 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Incearca sa si rontai putin patrunjel, sau frunze de menta, sau cateva boabe de cafea - macar inainte de o intalnire importanta! Du-te totusi si la dentist - pot exista spatii mici, dar unde raman resturi si fermenteaza! - si la medicul internist, poti avea o afectiune de care sa nici nu stii!

Pana rezolvi, ia-ti la tine ori apa de gura, pe care sa o folosesti inainte de vreo intalnire, sau o chestie unde stai si trebuie sa vorbesti foarte aproape de cineva, ori ciocolata "After eight" cu menta! - e foarte buna! Sanatate!

| GdX a răspuns:

Si o masea cariata poate fi cauza. Ar trebui sa mergi la un control stomatologic.

| greenmile00 a răspuns:

ORBIT!
sau spala-te pe dinti in fiecare seara inainte de culcare.

| Cretaker a răspuns:

Mai spala-te pe dinti lol

| Andreeaツ explică:

Nu va faceti griji.ma spal destul pe dinti.

| Christina a răspuns:

Spala-te pe dinti! E importanta igiena! Incearca guma de mestecat, Winterfresh -respiratie rece ca gheata laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu dantura cum stai?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fumatoare cumva?/?

| Monica_9386 a răspuns:

Spala`te pe dinti.si o data pe zi sa te dai cu apa de gurabatting eyelashes. si daca nu functioneaza ar trebui sa consulti un medic stomatolog