| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani si 3 trei ani am bipolaritate. Observasem de mult ca incep sa ma schimb din ce in ce mai puternic, am auzit intamplator la televizor despre boala asta, am cautat si eu mai multe materiale despre boala asta si mi-am dat seama ca am cam toate simptomele bipolaritatii. In familia mea sunt cazuri de bipolaritate si in general de boli mintale, dar chestia este ca eu nu am spus nimanui pana acum. Asta pentru ca parintii mei au multe probleme ca si adulti si nu vreau ca din cauza mea sa le fie mai greu. Ceea ce ma ingrijoreaza pe mine este faptul ca boala a evoluat prea repede si e din ce in ce mai rau, am inceput sa am si simptomele altor boli de acest fel cum ar fi probleme emotionale, depresie chiar, atacuri de panica, fobii si simt ca nu mai pot sa rezist cu toate astea. As vrea sa stiu daca sunt si alti oameni pe aici care se afla in situatia asta si cum le este lor sau daca stiti despre aceasta boala? Va rog mult sa imi spuneti si mie din experienta voastra!

4 răspunsuri:
| Aly07 a răspuns:

Si eu sunt la fel in ceea ce priveste marturisirea catre parinti, dar tu nu trebuie sa uiti ca pe ei ii intereseaza sanatatea ta(si le pasa de tine in general). Nu crezi ca ar fi groaznic pentru ei sa afle mai tarziu. Am citit acum cateva secunde ca depistata la timp boala poate fi tratata foarte usor.
Bafta happy!

| Moianu_Geo_1994 a răspuns (pentru Aly07):

Da, părinților mei nu le pasă de mine, tatăl meu a divorțat ca să scape de mine și mă vizitează odată la 2 luni, mama mea are un serviciu de 13 ore pe zi și după ce mâncăm mă trimite la teme ca să nu mă mai vadă, tatăl meu vitreg îminreletă mereu că sunt un slăbănog, că sunt un pâmpălău, iar mie mi-e prea teamă să mă sinucid...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Citind de pe net niste simptome nu inseamna ca ai si boala respectiva. Vrei o confirmare nu mai citi povesti care te influenteaza pe net ci du-te la niste controale medicale.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu foarte multe despre aceasta boala, dar sunt ferm convinsa ca trebuie NEAPARAT sa le spui parintilor. Oricate probleme ar avea pe cap, SANATATEA e pe primul loc.Trebuie sa mergi la dr!

Succes!