| MyleyCyrus10 a întrebat:

Acum 2 zile mi-am pus aparat dentar fix pe maxilarul de jos.Ma dor dintii ingrozitor, si nu pot manca nimic.sad Din cauza breketilor mi s-au prins falcile si si mi s-au format mici rani...ce sa fac? chiar nu mai suport! :O sad
Cam cat timp dureaza durerea asta? am auzit ca e temporara.
Peste o luna imi pun si pe maxilarul de sus aparat dentar...va fi la fel? voi putea manca? cat va dura durerea de dinti?
*Astept raspunsuri DOAR de la cei care au sau au avut aparat dentar fix! *
Multumesc :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| StaceyG a răspuns:

Si eu am avut la fel doar ca pe maxilarul de sus si mi s-a intamplat si mie la fel, dar durerea asta este temporara, este doar pana ce te vei obisnui si la fel va fi si cand iti vei pune aparat pe maxilarul de sus, pentru ca nu esti oisnuita sa ai altceva in gura si e normal sa te deranjeze pentru cateva zile sau saptamani, dar stai linistita ca o sa te obisnuiesti si nu ti se va mai intampla asta. Bafta!

2 răspunsuri:
| PeFuga a răspuns:

Nu am purtat aparat dentar dar stiu (lucrez in domeniu) ca aceste dureri sunt normale si dureaza maxim o saptamana pana te acomodezi. La fel va fi si dupa fiecare activare a aparatului. Te vei obisnui in timp happy

| oOAddYOo a răspuns:

Uite un link care sigur te ajuta : http://icp.infectati.ro/adaugat_link.php?id=2643