| ShutFickOn a întrebat:

Trebuie sa imi pun aparat dentar, am 10 ani si dintii nu imi sunt foarte drepti. Ma va durea cand mi-l pune? Am auzit pe multi ca ii doare super rau si pe altii care nu prea au treaba. Si daca va rade cineva de mine la scoala sau ceva ca am aparat dentar... Am auzit ca trebuie sa iti puna ceva cui sau ce dracu in cerul gurii si cica aia te doare. Nu stiu exact eu nu prea supor durerea de dinti. Cat de tare credeti ca doare si cam cat e un aparat dentar (cat costa)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| sabinaca a răspuns:

Am aparat dentar la ora actuala, motivul, pentru a mi se dezvolta complet maxilarul, deci, o munca mult mai grea decat cea de a-mi indrepta dintii. Nu-ti va pune nimeni un cui in cerul gurii, stai linistit. Durerea se resimte pentru cateva ore, maxim cateva zile pentru ca dintii incep sa isi modifice pozitia si acela este momentul in care se petrece toata durerea, in schimb, nu exista probleme. Referitor la posibilele rani pe care o sa le ai pe obraz, incearca sa folosesti niste solutii de la farmacie, incolore, pentru a dezinfecta ranile (doar in cazul in care apar), nu stiu sigur ce am folosit pentru ca s-a intamplat cu ceva timp in urma.
In legatura cu pretul aparatului, variaza in functie de problema pe care o ai, poate fi intre 1500 si 2000 de lei, poate si mai ieftin de atat daca ai norocul asta.
Cu "rasul de tine", crede-ma, aspectul asta este total irelevant, tu ai o problema ce trebuie rezolvata, plus ca aparatele dentare au devenit cool, multi oameni le folosesc doar pentru aspectul lor.
Spor la treaba!

| ShutFickOn explică (pentru sabinaca):

Mersi big grin am sa ii spun prietenului meu fiindca eu ii dau contul prietenului meu de obicei sa scrie el intrebari, eu am 13 ani big grin

2 răspunsuri:
| GaryOfLivia a răspuns:

Am avut si eu pus pe la 12 ani parca, nu doare aproape deloc, nu o sa rada nimeni de tine ca multi au aparat dentar si costa cam 800 de lei cred, asta cand l-am pus eu, deci probabil e mai mult acum