| Georgiaanat a întrebat:

am auzit de la o fata ca, pentru a-mi face unghiile sa creasca mai repede as putea sa pun apa intr-o oala sa fiarba si deasupra sa pun un bol cu ulei si sa tin mainile in ulei cat pot de mult, iar dupa aceea sa imi dau cu lamaie pe unghii.
Intrebarile mele sunt: pot pune orice ulei? mai stiti si alte remedii pentru a-mi creste unghiile mai repede?
Fundita

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Unghiile oricum cresc.Nu incerca tot felul de tratamente.Nu faci decat sa le slabesti rezistenta.

| RAY a răspuns:

Asa nu are ce creste, daca e genetic nu poti tu interveni dar prin alimentatie poti sa sporesti putin

| SaschaM a răspuns:

Doamne, iar tratamente de Evul Mediu. Citeste articolul asta, nu e nevoie sa incalzesti ulei, lamaia e acida si iti mananca unghiile, nu le face nimic bun, in afara de a le albi http://mypsychonails.blogspot.ro/......ls-so.html

| Ag30Fdr4g0nz a răspuns:

Eu am inteles de la o prietena care stie de la strabunica ei, ca cel mai sigur e sa faci o crema din suc de rosii cu lacuste, o amesteci la mixer. Lacustele contin multe vitamine pentru unghii. Iti tii unghiile 10 minute in zeama de rosii cu lacuste si o sa te ajute.

| Allinn a răspuns:

Uleiul de masline ajuta mult la dezvoltarea cuticulelor. Aplici ulei de masline pe fiecare unghie si stai in jur de 20 de minute, apoi te speli. Acest remediu trebuie aplicat in fiecare zi, timp de 1 saptamana.