| anamaria569 a întrebat:

Am cateva intrebari pentru fete.

Mi.a venit ciclul prima data pe 3 iulie iar in luna aceasta nu mi-a venit...
Oare am vreo infectie?
Am 12 ani si 4 luni.
Ok deci prima intrebare

1. Am vreo infectie ceva sau e normal?

2. La voi cum a fost la prima menstruatie? Cati ani ati avut? cum au reactionat parintii? Si unde s-a intamplat?

Dau fundita la un raspuns bun!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Ceea ce ti se intampla este perfect normal!
La multe fetite, in primul an, ciclul vine aleator, uneori lipsind cu desavarsire multe luni, apoi aparand din nou, dar se regleaza pana la anul, in iulie, cand vei face 1 an.
Vei afla mai multe daca discuti cu mama ta, ca sa-ti explice ce trebuie sa faci de acum inainte, cum sa te protejezi, cum sa te speli si sa stai curata, cum sa nu te imbolnavesti samd.
In plus, tot ea iti poate spune cum va fi ciclul tau si cate zile va tine, pentru ca o mostenesti pe mamica ta.

| anamaria569 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc de raspuns! M.am mai linistit

4 răspunsuri:
| goblinuldansatordincalcaie a răspuns:

La inceput este neregulat, se poate sa nu vina o luna, numarul de zile depinde... Esti abia la inceput, dar cu timpul se va mai regla. Nu trebuie sa te sperii sau sa iti faci griji daca nu vine o luna. Din cate stiam exista tincturi care te ajuta sa il regleze, insa eu nu am folosit niciodata.

| scufitaverde a răspuns:

1. Nu ai nici o infectie, asa este normal. De obicei dureaza un timp pana se regleaza, la mine a durat aproape un an happy.

2. Mie mi-a venit pe la 12 ani, eram la scoala si ma durea burta asa ca am sunat-o pe mama in pauza si m-a luat acasa (dupa ce mi-am dat seama ca mi-a venit).

Sper ca te-am ajutatwinking

| anamaria569 explică (pentru scufitaverde):

Mulțumesc! Chiar m.ai ajutat!