| Bogdan2304 a întrebat:

am cumparat un umidificator pentru camera copilului meu fiindca nu este umiditate si as vrea sa bag ceva in ele pentru intarirea imunitati Ce as pute sa pun si daca s-ar putea sa fie ceva natural.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ecaterina2016 a răspuns:

Uleiuri esențiale dar Ai grija de la ce brand...De exemplu nu solaris. Nu întăresc imunitatea dar de exemplu cel de eucalipt, facilitează respiratia. Șterge mobila din camera copilului tot cu uleiuri esentiale.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Intarirea imunitatii duce la boli autoimune. Alimentatia corecta, igiena atenta a copilului si a casei, expunerea suficienta la soare si aer curat precum si sportul dupa 2 ani sunt absolut suficiente pentru o imunitate normala.

Bula
| Bula a răspuns:

Umidificarea cea mai naturala se poate face cu o farfurioara cu putina apa, pusa deasupra caloriferului, sau o cutie de conserve / cratita plata cu apa pusa deasupra sobei de teracota sau semineu. Apa se va evapora incet, dar suficient sa nu fie aerul uscat.

| Violleta2022 a răspuns:

Cateva picaturi de uleiuri esentiale, in special uleiul de lavanda, care este calmant, linistitor si foarte placut la miros.
Dar uite aici o lista completa de uleiuri si beneficiile lor:
http://www.sfatulmedicului.ro/......tiale_9510

| CuriousStuff a răspuns:

Ai puteai sa-i pui niste bacterii, ca in primul rand sa i se creeze o imunitate. Imunitatea asta se face doar daca copilul ia contact cu agenti patogeni, cu virusuri si bacterii, atunci corpul invata cum sa lupte cu ele, cu cat incerci sa-l feresti mai mult cu atat o sa aiba o imunitate mai scazuta. Cat despre cresterea imunitatii, daca nu are probleme depistate medical, prin analize, nu trebuie facut nimic. Cum a spus si Brigaela, s-ar putea sa faci mai mult rau decat bine.
Multa sanatate.

| TrăieşteClipa a răspuns:

De ce nu-i permiteti copilului sa respire macar aerul fara ciudatenii in el?

| Bogdan2304 explică (pentru TrăieşteClipa):

Nu are ciudateni

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Bogdan2304):

Ma refer la sticlutele cu asa zisele uleiuri esentiale care la noi in Romanica sunt contrafacute.