| SmoKeD a întrebat:

Hey tpu.Am febra 40. Mi-a dat mama pe la 1:30 nurofen raceala si gripa si paracetamol 500g de la ozone.Pe la 4 a inceput febra.Am pus prosopele mici, dupa am pus unul mare a scazut la 37. Dupa iar a crescut si mia algocalmin cam acum 20 de minute dar de atunci in loc sa scada tot creste.A vorbit cu doctora si mi-a dat antibiotic care sa-l iau la 8 ore.Ce pot face? Ca febra tot nu scade.Help pls

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Și_Petru_Vlad_1992 a răspuns:

Febra scade imediat cu algocalmin fiola (injectie), dar acasa poti face dusuri reci sau sa iei algocalmin pastila, daca nu ai in casa te duci la urgente te va consulta poate iti va face un algocalmin injectie si ii ceri o reteta si vei putea lua algocalmin de la farmacie si alte medicamente ce iti v-a recomanda doctorul.

4 răspunsuri:
| reihiuke a răspuns:

Daca aveai febra 40 nu puteai sa stai in picioare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu rade...
-sosete cu otet
-comprese cu sare(o carpa inmuiata in apa rece cu sare)
-mai putin cu ochii in calculator
-comprese pe burta sau la gat(cu cartofi si otet, habar n-am cum)

| PsihinG a răspuns:

Daca ai inceput sa iei antibiotic e ok, dar trebuie sa ai rabdare sa inceapa sa-si faca efectul.
Nu mai lua cate 2 antitermice o data,
normal se ia 1 cam la 6 ore in cazuri grave.
Pune intr-un vas jumatate otet si jumatate apa si inmoaie o pereche de ciorapi, pune-i in picioare si nu-i lasa sa se usuce.
Bea cat mai mult ceai, cel putin 2 litri pe zi.
Iti mai spun un secret, in prima faza a bolii nici nu e bine sa scazi febra de tot, pentru ca nu lasi organismul sa lupte cu boala.
Sper sa-ti fi fost de ajutor si insanatosire grabnica.

| SmoKeD explică:

Multumesc mult de tot amandoi