| JamilaGizeh a întrebat:

Urgent! Am febra 38.1, am luat un Nurofen -raceala si gripa si mi-a crescut la 38.3.Ce pot sa fac sa imi mai scada febra dar fara sa iau alt mediament.M-ati putea ajuta cu niste remedii ..gen o compresa rece pe frunte...ce pot sa mai fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Ia un paracetamol

| MeConstantine a răspuns:

Buna,
In principal sa stai relaxata si in pat. O sa transpiri si sa fii pregatita entru asta si ce ajuta foarte mult sunt compresiile pe frunte cu apa rece, dar asta doar daca doresti.

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Compresa rece pe frunte nu ajuta cu nimic. Daca esti in pat, dezvelestete (si sper sa nu fie peste 20-25 grade in camera).Eu cand am avut temperatura de 39 si tot crestea am facut dus rece.Nurofenu nu ajuta cu nimic.Incearca sa nu te mai umpli de medicamente.Fa dusul, dar apa sa fie ca la soare, ca si cum ai lasao sa zicem 1 ora la soare 15-20 grade, ca sa te raceasca.O sa simti cai foarte rece, dar asta pentru ca pielea e foarte incinsa, dar nu e asa de rece.Preferabil sa mai fie cineva cu tine la dus (Tati, Mami) ca in caz ca (Doamne Feri) lesini sau ti se face rau sa te poata tina (treci peste : mi rusine sa ma vada dezbracata) doar ei te-o crescut, te-o vazut crescand dezbracata... Plus ca atunci cand ai temperatura nu esti tu in chef sa-ti faci singura "rau" sa te racesti (pentru ca nu-ti place) si e posibil s-o faci superficial deci cel mai bine sa fie cineva langa tine care sa nu te lase sa te feresti si sa te deie si pe spate etc, peste tot.Ar trebui sa stai sub dus cel putin 20-30 minute ca nu doar pielea la suprafata sa se raceasca ci sa trasmita racoarea si la muschi si in interiorul corpului altfel pielea se reincalzeste in 5 minute dupa ce ai iesit de la dus si nu ai facut nimic.39 ii cam limita superioara in care inca esti "bine" peste devine foarte periculos, asa ca eu zic sa faci dusul.Stai linistita, no sa te racesti.Eu dupa 30 minute am avut 37 37.5 aprox de la 39 dupa dus.Nu e mult, dar gradul ala jumatate ajuta enorm.

Sper ca te-am ajutat si sper SA TE FACI BINE CAT MAI REPEDE :*
P.S. Astept noutati, cand te faci mai bine (acu banuiesc ca nu ai chef de PC)
AI grija de tine :* :* :*

| UniverseIsMyLimit a răspuns:

Am avut si eu. Pune-ti compresa cu otet, fa un dus rece. Sper ca am ajutat. big grin Sa te insanatosesti.