Întrebare recomandată | xXWolfGirlXx a întrebat:

Hey Tpu...Am o intrebare cam ciudatabig grine ce avem sentimentul de "Fluturi in stomac" cand suntem indragostiti? Sau ce e acest sentiment? as avea nevoie de o explicatie mai stiintifica ceva nu de genu : Nu stiu...asa simti -.- ceva mai explicit va rog :*(scuze daca nu e buna categoria)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PNick a răspuns:

Ai acest sentiment deoarece exista o anumita substanta care se elibereaza la nivelul creierului, care dealtfel este similara daca nu identica cu cea care se elibereaza atunci cand esti in pericol, sau atunci cand ai "emotii", dealtfel poti identifica acest lucru prin asa-zisii "fluturi in stomac" care ii intalnesti si cand ti-e foarte teama sau cand ai emotii in legatura cu ceva anume.

7 răspunsuri:
| Fluture a răspuns:

Asa a fost facuta fiinta umana, cu sentimente. Iubirea este un sentiment indispensabil vietii. Incearca sa deduci de aici.

| Azµre a răspuns:

O manifestare a emoțiilor, nicmi mai mult, poate apărea când ți-e frică, când placi pe careva, când numai ai răbdare et.

| mixxjim a răspuns:

O explicatie mai stiintifica exista deja tot aici, pe TPU :) http://www.tpu.ro/......ii-simtim/

| ema_2625 a răspuns:

Simti fluturi in stomac atunci cand iubesti cu adevarat si simti ca iubirea iti este impartasita, cand simti ca ai atuns fericirea suprema si cand esti cu adevarat fericit si crezi ca ai tot ce ti-ai dorit.Intreg corpul nostru reactioneaza la anumiti stimuli, iar inima il coordoneaza.

Răspuns utilizator avertizat
| luisanamy a răspuns:

Sentimentul acesta este pentru ca se apropie Valentine`s Day, pentru ca primim si oferim dragoste, cadouri, e un motiv de sarbatoare.

| Patricia07 a răspuns:

Eu sincera "fluturii in stomac" ii iau ca un fel de emotii. Adica ii ai atunci la inceput de o relatie sau la o intalnire cu o persoana mai importanta. Si de asta crezi ca ai "fluturi in stomac" Teoretic is emotiile alea, de a nu spune ceva gresit sau sa faci un gest aiurea.Le poti stapani daca inspiri si respiri adanc (usor, lent) la mine merge.big grin