| Chnss a întrebat:

Am o problema.Si chiar nu vreau sa isi bate cineva joc sau altceva.Am 13 ani.Ciclul mi-a trecut de aproape 2 saptamani, iar azi m-a cam durut burta dar eu am crezut ca este pentru ca nu am prea mancat azi si cand m-am dus la toaleta am observat o pata de sange pe chilot. Nu era mare, dar nu stiu de ce. M-am cam speriat pentru ca nu mi s-a mai intamplat.Va rog frumos sa ma ajutati.As vorbi cu mama dar nu este in tara si cu tata nu prea vorbesc din astea.Va multumesc foarte mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dydyx_8055 a răspuns:

Stai linistita... poate nu e nimic grav.deoarece ai 13 ani, poate sa treaca o perioada destul de lunga, uneori chiar doi ani, pana cand se ajunge la reglarea ciclului menstrual. Apar uneori sangerari intre menstruatii, alteori de la prima menstruatie pana la a doua trece mai mult de o luna sau sangerarea este abundenta.
Cu trecerea timpului si adaptarea organismului la schimbarile hormonale se obtine reglarea ciclului menstrual.Dar cel mai bine ar fi sa discuti cu o prietena care a trecut si ea prin fazele astea... sper ca te.am ajutat. te pupic:*

6 răspunsuri:
| Xtina_2432 a răspuns:

E normal, si mai ales vara sa nu vina regulat. Uneori intarzie si alteori vine mai devreme. Ni se poate intampla tuturor happy

| PiScOtElL a răspuns:

Nu'ti fie frica nu este nimic grav...si eu am patit astfel de lucruri la varsta ta...am intrebat'o pe mama si a spus ca nu este mimic grav si se intampla asta multor fete pana cand se regleaza perioada menstruatiei
FUNDA?

| mayEMO19 a răspuns:

Hei totul e ok.Asa e normal. Uneori nu iti vine cand trebuie dar sfaul meu este sa vb cu cineva care te poate ajuta sa intelegi.Deci,nu te speria.Nu are rost.

| IZIe a răspuns:

Ai fii putut sa te dereglezi ar trebui sa astepti pana maine si sa vezi ce se intampla daca lucrurile se agraveaza du-te la medik...

| andreeabogdan a răspuns:

Pai ar fi bine sa o suni si sa vorbesti cu ea happy

| aliet a răspuns:

Banuiesc ca ti-a venit ciclul de putin timp daca ai 13 ani, desi stiu si cazuri total diferite...Este posibil sa fie din cauza asta. Mie mi-a venit la 12 si in primul an imi venea foarte aiurea: ori imi intarzia 2-3 luni, ori imi venea prea devreme...de obicei dureaza 2 ani pana se regleaza, adica pana organismul se obisnuieste cu ciclul in ficare luna. Nu cred ca e un motiv de ingrijorare happy