| Avkjsjbv a întrebat:

Am o problema, sunt anti-sociala! Am foarte putini prieteni ( pe care ii am din toti anii de scoala, in care mai aveam cate o discutie banala cu colega de banca sau colegul din spate, cu restul colegilor cred ca am avut cate un dialog anual format din maxim zece propozitii.), prieteni pe care ii vad rareori pentru ca nici sa ies din casa nu imi place! Urasc cand din intamplare "ma trezesc" intr-un grup de persoane, ma simt extrem de incomoda, simt ca locul meu nu e acolo! In ciuda personalitatii mele, de fiecare data, cand intamplator intalnesc persoane noi, nu stiu de ce, dar intr-un mod enervant, atrag persoane care vor sa imi fie prieteni si sa imi stea in preajma etc. Si zic, ca e o chestie extrem de enervanta pentru ca eu evit cat pot astfel de situatii! Si totul nu se rezuma doar la asta. eu nu socializez nici cu familia mea! Locuim sub acelasi acoperis insa sunt zile cand ne vedem doar in trecere si schimb cu ei cateva replici! Am o mama intelegatoare, care ma suporta, si incearca mereu sa comunice cu mine cat de mult imi permite mie rabdarea. pentru ca in momentul in care simt ca se prelungeste conversatia devin evident iritata de situatie si lasam discutia pe alta data! Am scris aici sperand ca imi puteti impartasi si parerile voastre, si poate ca printre voi se mai gasesc si alte persoane ca mine! Nu doresc decat sa invat sa ma comport si sa comunic cu mama mea, pentru ca mai mult de atat nu pot face, nu pot schimba ceea ce sunt! Vreau sa fac un efort pentru ea! Va multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| giony54 a răspuns:

Ai o problema care se rezolva prin mult studiu.Citeste carti de dezvoltre personala si comunicare, mergi la seminarii pe acest subiect si renunta definitiv la internet. Povesteste-i mamei tale tot ce traiesti tu si te va ajuta.Mergi la evenimente si intra in discutie si fa-ti prieteni fara sa-i judeci. Succes!

| Clujean25 a răspuns:

Încearcă să găsești persoane care îți împărtășesc pasiunile și domeniile de interes, încearcă să te apropii și să socializezi cu ei, și poate astfel ajungi să fii capabilă să comunici și cu alte persoane fără ca asta să fie pentru tine ceva iritant.

| HippieWorld a răspuns:

Incearca sa te schimbi, deoarece viata e foarte scurta.Acum esti imatura, dar cand te vei maturiza vei privi lucrurile dintr-o alta perspectiva.Iti va parea rau ca in adolescenta nu ti-ai facut prieteni.nu ai iesit cu ei, nu te-ai distrat, nu ti-ai facut amintiri. Draga mea si eu eram la fel, dar m-am mai schimbat.Gandeste-te ca astea sunt vremuri cu care nu te vei mai putea intalni oricat de mult iti doresti.Nu privi totul cu detasare cand ai in jurul tau atatea lucruri frumoase, parinti care te iubesc si sunt gata sa iti ofere totul.Traieste fiecare clipa intens,incearca sa te schimbi,zambeste mai des,o astfel de atitudine draga mea, iti poate dauna tie si sanatatii tale, gandeste-te ca pe lumea asta sunt copii si adolescenti care sumt grav bolnavi si ar da orice sa se bucure de adolescenta si de clipele specifice ei.Te astept si pe blog-ul meu, sunt gata sa te ajut si mai mult.
Ask-eternitatero.
Facebook-Eternitate-pagina are mai multe like-uri[iti spun asta deoarece s-ar putea sa mai intalnesti vreo pagina cu acest nume].
Pe ask imi poti pune orice intrebare, vei vedea daca vei intra.Succes kiss

| SmLighte a răspuns:

Salut! Pentru inceput poti sa vorbesti cu ea in timp ce faci ceva ce te pasioneaza sau sa asculti un gen de muzica preferat, pana te obisnuiesti. dar dupa mine cel mai bine este sa vorbesti mult cu persoane ca si tine, incepi sa vorbesti cu alti adolescenti ( pe,, IMVU,, de exemplu sunt multi ca tine cu care te-ai intelege si este online deci mereu poti doar sa inchizi daca apare ceva ) cu asta va fi mult mai usor sa porti o conversatie - optional contul meu de imvu o sa il zic in mesaj pentru ca stiu multe persoane ca si tine cu care ai putea sa incepi conversati -

| VantulDinUmbra a răspuns:

O să regreți peste 5-10 ani... pentru ca o să vrei să ai și nu o sa mai poți datorită vărstei

| EcaterinaRAMMstein a răspuns:

Trateaza cu indiferenta pozitia altora fata de tine si incearca sa gandesti pozitiv. Poate o sa fie bine.:*