| SandraMikyZu a întrebat:

Hei TPUhappy... da am iar o mare problema..am constatat ca am o familie imposibila:
1nu ma inteleg nici care, cica ma cunosc de mica si blabla dar nu ma cunosc deloc, de fiecare data cand ma cert cu mama, imi zice ca iar m-a enervat cineva si imi vars nervii pe ea... da sigur de parca pe ea nu as putea sa ma supar, si chestia cu notele..cui ii pasa ca mai iau si cateva note mici, majoritatea sunt bune. dar nu intelege ca unele materii nu le suport si nu le inteleg, asa ca imi ramane de tocit, deci oricum o sa uit..de exemplu am luat 5 la logica, logica facem numai in a 9-a cui ii pasa de materia asta ca doar nu ma fac psiholog, si in fine oricum nu scriu decat cativa copii la logica eu nici macar nu am caietlaughing si nici nu stau sa ascult ce zice pentru ca nu ma intereseaza.
2Matusa mea( a lui tata) facea ceai intr-un ibric mare...cam1-2l. si a pus apa la fiert, eu am coborat jos sa imi iau ceva de prin bucatarie(ruxacul) si ma intreaba daca vreau ceailaughing ca ea nu a pus decat 3 sfert din ibric plinlaughing pai in primul rand de ce nu l-a pus plinlaughing si in al 2-lea rand cat ceai bea? ca e cam greu sa bei atata ceai.
3. I-am spus fratelui meu sa ii spuna cuiva pe skype ca intru la 20:30.(i-am spus pe la 18:30-19:00) na si la 20:30 cand vin nu i-a spus si el era pe skype....lafel de nenumarate ori cand i-am zis sa imi dea enter la calculator(trebuie sa dai enter ca sa se aprinda) si de nu stiu cate ori tot uita sa dea.
4.Cand stau la calculator mai vine cineva si ma intreaba ce fa... da ce li se pare ca fac? ca mananc servetele parfumate?
5.Cica la mama ca de ce trebuie sa stea dupa noi ca dupa copii mici(nu sta dar ne bate la cap cu chesti legate de scoala cateodata)... da ...cine o pune, pe mine ma enerveaz cum ar vrea sa ne descurcam daca tot sta pe capul nostru?
6.Eu sunt o fire mai ciudata si oricat si-ar dori nu ma pot intelege..cred ca se numara pe degete persoanele care ar putea sa ma inteleaga. dar nu cunosc nici macar una..am o gandire asupra lumii foarte complicata si de multe ori nici eu nu ma mai inteleg, dar mai altii? in general nu-mi prea plac oamenii, ma enerveaza.Nu le inteleg gandirea, mi se pare primitiva oarecum, adica..toti cred ceea ce li se spune despre realitate si ceea ce isi doresc e sa o duca bine(sa aiba bani cu nemiluita), uita cu desavarsire de dorintele mult mi importante..multi zic..as vrea sa zbor, pai fa naibii ceva daca vrei sa zbori(si nu nu ma refer la avion) dar si cei care isi doresc si raman mereu cu dorinta aceea ce tine de supranatural crezand in ea sunt oameni de admirat, insalaughing si aia se numara pe degete.Intre oameni de cele mai multe ori este o prietenie falsa, oricat de mult ar spune ca tin la prietenii lor. Poate ca ma faceti nebuna dar eu pentru prietenii mei si pentru cei la care tin mi-as da si viata, dar cred ca 1-2 ar fac la fel pentru mine, in rest...Eu consider un lucru normal sa iti aperi prietenii astfel, dar multi considera ca nu.
7.Inca o chestie enervanta..la scoala (eu sunt obsedata de animeurisi de japonia..si as vrea sa fiu un anime PS:lucrez la asta si da stiu ca sunt nebuna dar am caracter de anime) nuprea ma baga colegii in seama(e mai bine asa, sincer nu vreau sa am tangente cu ei) decat cand vor ceva(aici e problema) si eu nu pot sa zic nu..mai zic cand ma intreaba daca am ceva dar nu pot sa refuz o favoare si daca refuz ma simt prost... sunt si intr-o faza proasta..am mai plans pe la scoala o data, si de nu stiu cate ori era sa mai plang, plus cadaca ma sacaie careva sau zice ceva ce nu imi convine, sau imi comenteaza saracii de ei ca asa urat fac(chestia e ca ei ma considera foarte timida, nu ca nu as fi dar in fine..si acum se cam mira de ce fac asa si m-a intrebat o colega ce e cu mine in ultima vreme..si o colega zice ca m-am indragostit. da vezi sa nu de parca eu nu am alta ocupatie, dar na si pe aia m-am enervat dar nu conteaza oricum am lasat-o in pace ca n-aveam dispozitia necesara sa ma cert cu ea, ..eu nu suport sa isi bata cineva joc de mine si na intr-o zi aia din a 12-a au aruncat cu zapada in mine, si eu le-am spus sa ma lase in pace ca daca nu ii bat, da si de parca ei asculta.asa ca i-am batut si de atunci se leaga toti handicapatii de mine in scoala si ma saluta persoane necunoscute)
8.Imi place mult sa socializez si sa imi fac prieteni noi doar ca nu suport persoanele cu personalitatea comuna trasa la xerox cum sunt majoritatea(da stiu casunt rea si critic mult si mama imi zice ca nu e bine sa spui ce gandesti mereu dar eu aleg ca de data asta sa zi tot pe fata ca deja m-am saturat pana peste cap)Doar ca multi oameni nu sunt coonstienti ca viata e monotona si cappractic noi muncim atat ca sa putem sa ne intretinem viitoarea familie care o sa ne dea batai de cap. si sincer mi e pare o tampenie, una e sa fai ce iti place si lat esa asculti de chestia,, Invata sa ajungi ceva in viata" da si o sa lucrezi intr-un birou si nu o sa stie decat familia si anturajul de tine, asta in cazul in care nu devii cercetator...in fine lumeaa re niste idealuri care sincer nu-mi plac.

Eu cred ca eu sunt problema aici pentru ca sunt asa diferita. voi ce credeti?

42 răspunsuri:
| NevastuicAaA a răspuns:

Mamamia! Nu te doare mana?
Nu te supara pe mine!
Categoric tu esti problema! Incearca sa gandesti ca si ceilalti oameni.Esti ciudata rau! Te crezi prea smechera. Si lumea e rea, barfeste, jigneste..., dar tu nu trebuie sa asculti chiar totul.Incearca sa fi mai prietenoasa si sa ii intelegi si pe ceilalti. Te legi de chestii stupide si toti trebuie sa faca cea ce vrei tu.Parca ai avea 8 ani, doar ca nu cred ca faci logica in clasele primare.

| SandraMikyZu explică (pentru NevastuicAaA):

Nu vreau sa fie toti ca mine dar fara suparare multi ai personalitatea trasa la xerox si nu au decat cluburi si tampenii in cap... vreau doar sa ma lase in pace si sa nu mai vorbesca cu mine doar cand vor ceva ca imi vine sa ii bat deja

| NevastuicAaA a răspuns (pentru SandraMikyZu):

Pai nu ii baga in seama!
Si ai demonstrat si acum ca te crezi prea smechere :"ca imi vine sa ii bat deja"
Invata si sa IGNORI.

| SandraMikyZu explică (pentru NevastuicAaA):

De curiozitate esti batuta in cap? cum ma cred smechera? ca m-am saturat sa profite toti de mine? asta e rau? de aia nu suport oamenii pentru ca majoritatea numai asta stiu sa faca asa ca mai bine nu mai comenta atata

| NevastuicAaA a răspuns (pentru SandraMikyZu):

Sincer ai o gandire aparte, pe care doar tu o intelegi.
Poate cand ai sa mai cresti ai sa te schimbi.
Incearca sa nu te mai enervezi te rog frumos.winking
Si nu sunt Batut in cap!laughing

| SandraMikyZu explică (pentru NevastuicAaA):

Da am o gandire ciudata, probabil are si un scop.si nu prea cred ca o sa ma schimb sunt asa de cand ma stiu..in orice caz scuze ca m-am enervat da m-am certat cu mama si iar am o dispozitie,, buna"

| AlinnutSsa a răspuns:

Buna!
Nici eu nu pot spune ca am viata perfecta si multe lucruri ma preseaza mult, parintii si colegii, temele si scoala si cate altele.
Uneori sa fi diferit nu e ceva rau.
Si nici mie nu imi place sa ma copieze lumea, si multi o fac.
Si ce daca iti plac animeurile? Si colegelor mele le plac [eu m-am uitat numai la cateva si nu pot spune ca imi plac asa tare].
Explicale parintilor ca nu poti sa inveti mai mult de atat, dar da si tu putin interes pentru logica macar scrieti lectiile si temele sa vada profesorul ca te-ai straduit macar putin.
Nu ii mai lua in seama pe badaranii de la tine din clasa. Si eu am o colega noua si toata lumea [baietii in special] de la inceputul anului ii zic in toate felurile si cate altele. Nu te lasa calcata in picioare de nimeni!
Daca mai vrei sfaturi poate te mai pot ajuta, contacteaza ma pe privat.
PA-pa Succes

| SandraMikyZu explică (pentru AlinnutSsa):

Pai colegii mei nu isi bat joc de mine.[ca fac tare urat si in plus nu prea au motive] dar in schimb ma ignora[ nu ma deranjeaza] si vorbesc cu mine atunci cand vor ceva..si nu pot sa zic nu [zic nu, dar rar cand deja m-am saturat]..la teste trebuie sa fac si alea ale lor, sau daca avem aceleasi subiecte sa le dau[invat destul de bine aici la scoala, depinde de cat interes acord unei materii. dar sunt la liceu de muzica, eu sunt la profil de teatru..si nu ne cer foarte multe doar ca na sunt unii, aia fiind destul de multi care sunt batuti in cap si nici nu invata.] si la teme ii mai ajut pe unii si culmea iese mai bine ca la mine si imi vine sa ma bat dupa ] in fine oricum am de gand sa ma mut de langa feteel langa care stau [is curioasa ce o sa faca..ca nu cred ca o sa imi zica sa ma intorc ca sa le dau de copiat..macar atata bun simt desi cred ca asta se va intampla]

| RaluuX a răspuns:

Daca toti am fi la fel atunci ar fi banal...am o colega care seamana cu tine din cele citite mai sus.AR fi bine sa incerci sa faci un efort sa fi mai deschis, nici eu numa inteleg cu tata prea bine, ne certam des(nu chiar zilnic)pe motive prostesti el e mai orgolis si nu lasa de la el si eu la fel si tocmai de asta ne certa de obicei. Dar deja de la o vreme am inceput sa ne intelegem mai bine pentru ca nu ma mai suparam pe el din orice(incercam sa fi mai iertatoare). Poti sa incerci si tu sa fi mai toleranta si sa vezi partea plina a paharului, mama ta te sacaia cu notele (asa fac mamele bune, sincer)pentru ca vrea sa te motiveze sa inveti deoarece e in folosul tau ca sa nu regreti peste cativa ani ca nu ai invatat, si de asta ne mai si pedepsesc parintii.La scoala cu olegii incearca sa te integrezi putin in societate incet cu incet prin subiecte comune, ceva ce va place fi putin mai sociabila.Cu profesorii ar trebui sa fi putin mai serioasa si sa ii respecti putin...chiar daca te enerveaza, plictisesc, sterseaza etc. incearca sa le dai de inteles ca esti cu gandul la ora dar si cu trupul.(chiar daca nu e asa). Incearca sa faci ce ti-am zis si macar una dintre ideiile mele de mai susu te va ajuta.

| SandraMikyZu explică (pentru RaluuX):

Nu vreau sa ma integrez....ci doar sa nu mai profite de kine. mie mi ok daca nu vorbesc cu ei. dar ei vorbesc cu minenumai cand vor ceva..nu ma deranjeaza daca nu vorbesc cu mine..eu am ocupatie. dar sunt cam profitori si ma enerveaza.

| TheBirdOfTheHermes a răspuns (pentru SandraMikyZu):

Dacă tu nu te integrezi ce pretenții să mai ai să nu profite de tine?
Și eu păream naivă la inceput și s-au învățat să profite dar acum de câte ori mai vor ceva își dau seama și singuri cât de penibili au ajuns..cu ajutorul meu bineînțeles

| SandraMikyZu explică (pentru TheBirdOfTheHermes):

laughing cerd ca ai inteles gresit...nu isi bat joc de mine....nu au motive, si oricum nu i-as lasa sa faca asta, nu suport sa-si bata cineva joc de mine..nimeni nu are nici o treaba cu mine, pur si simplu nu vorbesc cu ei. ei vorbesc cu mine daca eu incep o discutie, dar ei foarte rar incep o discutie cu mine(nu ma deranjeaza..si ma refer rar atunci cand nu vor ceva, dar eu de inteles ma inteleg bine cu ei)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceeasi problema o am si eu, nu sunt eu diferita, nimeni nu vrea sa ma inteleaga. Habar nu am cum o sa ma descurc pe viitor fara intelegerea cuiva.

| SandraMikyZu explică (pentru anonim_4396):

O sa te obisnuiesti..eu chiar azi m-am certat cu mama si deja incep sa ignor multe chestii pentru ca nu o sa ma inteleaga niciodata...

| anonim_4396 a răspuns (pentru SandraMikyZu):

Cui ii spui, azi ne-am certat (eu, mama si fratele) era sa ne scoatem ochii, am si ragusit la cat am tipat, degeaba, parca vorbesc cu peretii. Daca pentru asta m-am nascut, mai bine mor.

| SandraMikyZu explică (pentru anonim_4396):

La mie fiecare discutie se temina lafel..mama plage sau e suparata pe mine eu is nervoasa si totul e neshimbat si se va repeta..si in ultima vreme zixc si ce gadesc si ma mai intreaba ce e cu mine in ultima vreme.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SandraMikyZu):

La mine nu e zi in care sa nu ma cert, urasc tot, m-am saturat de toti prefacutii, si de parintii care pretind ca fac totul pentru mine, eu vreau doar sa fiu inteleasa, am ajuns de la fetita cuminte la o fata cu ganduri rele (pe care posibil sa le aplic cand o sa mai fiu enervata). Macar stiu ca nu-s singura in aceasta situatie.

| SandraMikyZu explică (pentru anonim_4396):

Eu fac tare uratlaughingtip la persoana respectiva si daca imi comenteaza ii dau doua palne peste spate dar tarelaughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru SandraMikyZu):

Pina acum nu am facut acest lucru. Stau si indur prostiile lor fara sa spun ceva, oricum, la ce minte au, nici nu merita sa le spun macar o injuratura.

| SandraMikyZu explică (pentru anonim_4396):

Eu ma descarc cateodata si e mai bine.

| SandraMikyZu explică (pentru anonim_4396):

Nu e bine..asa vor continua. oameni nesuferiti...

| anonim_4396 a răspuns (pentru SandraMikyZu):

Nu-mi mai pasa, sunt(ei) mult sub ceea ce vreau macar pentru o secunda, nu merit sa ma zbat.

| SandraMikyZu explică (pentru anonim_4396):

Da stiu cum e ..prietenia aia falsa si discutii penibile si rasete aiurea si e sec..decat asa ceva mai bine raman cu prieteniimei si gata

| TheBirdOfTheHermes a răspuns:

Deja ne spui o poveste fără pic de sens
Numai bună de aruncat la gunoi...
Ce povestești tu sunt cele mai minore lucruri și neînsemnate...

| Celestina003 a răspuns:

Ce vrei? Nimeni nu are viața perfectă

| RazaDeLumina a răspuns:

Pai eu zic ca avem multe in comun si ca ar trebui sa imi dai id tau

| NoName666 a răspuns:

E bine să fii diferit. Poate toți râd de tine că ești diferită, dar tu poți râde de ceilalți pentru că sunt toți la fel. E adevărat că nu e foarte bine să spui mereu adevărul, pentru că acesta doare. Sunt anumite persoane care îi apreciază pe cei care spun adevărul, dar sunt unele care chiar nu agreează tipul ăsta de oameni, ci pe lingușitorii și ipocriții.winking
Nu cred că urăști toți oamenii, ci doar că te simți mai bine fără ei în jurul tău.
Nu ești singura care crede și simte asta. Ar trebui să-ți deschizi un blog, unde să te descarci de toate gândurile astea negative și sigur îi vei găsi pe cei care gândesc același lucru, și poate pe cei care au trecut prin aceleași lucruri și îți pot oferi anumite sfaturi.

| mihdem a răspuns:

Daca esti clasa a 9-a trebuie sa ai la vreo 15 ani, toti trec prin aceasta perioada cind crezi ca nimeni nu te intelege si ca toti iti vreau raul! Parintii sunt cei mai buni prieteni, mai ales mama care niciodata nu te va invata de rau! Sunt multe lucruri care la virsta ta tu nu le intelegi si-ti pare ca pe tine altii nu te inteleg! Am si eu o colega de clasa, eu sunt a 12-a, ea e stranie(practic nimeni nu prieteneste cu ea, la fel e legata de anime), dar nu ca uraste pe toti, ea pur si simplu are alte idei, se imbraca un pic mai ciudat si e mai timida, asa e firea ei, insa doar ea e vinovata de cum este, la fel ca tine, tu trebuie sa te schimbi, sa te dai dupa lumea care te inconjoara. Daca tu singura observi ca esti timida, si nu ai prieteni, vezi singura ca te diferentiezi de cei din jur, schimbate impreuna cu ei, si incearca sa citesti reviste despre moda, baieti (si la virsta ta nu e nimic ciudata sa te indragostesti), sa privesti un film romantic, un film de viata care vei invata ceva, incearaca sa gasesti limba comuna, si iti va fi mult mai usor! DOAR TU POTI SA TE SCHIMBI SI SA-TI FACI VIATA MAI FRMOASA! BAFTA!

| anonim_4396 a răspuns (pentru mihdem):

Sa ma dau pe linga altii? toti sunt niste persoane fara minte, mai ales nu mai gasesti pe cineva cu care sa ai o discutie normala.

| SandraMikyZu explică (pentru mihdem):

Sunt asa de mica..nu e doar o perioada..si sincer imi place sa ma imbrac ca un anime, atunci ma simt in largul meu, plus ca nu vreau sa ma schimb imi place asa cum sunt, imi plac gusturile mele, vreau doar ca lumea sa nu mai profite de mine..plus ca pe baieti in general nu ii suport(cu mici exceptii), sunt cocalari mjoritatea si oricum nu le pasa de feta decat in anumite privinte...majoritatea sunt afemeiati prefacuti perversi si oricumcand vorbesc cu ei vorbesc mai mult din politete si nici atunci nu ii privesc in ochi pentru ca nu ii suport(nu mici foarte mici exceptii cum ar fi cei pe care ii cunosc de cand suntmica si in rest inca 2-3) eu incerc sa aflu ce scop am si eu pe aici.

| mihdem a răspuns (pentru anonim_4396):

La asta si ma refeream, tu gindesti si spui "toti sunt niste persoane fara mine", dar apoate altii se gindesc despre tine la fel? daca ei is toti, si-s la fel, iar tu esti una si in felul tau, cine e mai usor sa se schimbe, ei ca-s multi sau tu ca esti singura? E si normal ca tu trebuie sa te schimbi, sa te bagi in gasca, sa poti sa discuti despre orice si cu oricine!

| SandraMikyZu explică (pentru mihdem):

Dar nu vreau sa ma schimb....de ce mi-as schimba personalitatea dupa modelul unor persoane a caror personalitate o detest?

| anonim_4396 a răspuns (pentru mihdem):

Si asta e si problema din punctul meu, nu vreau sa fiu ca ei, nu vreau sa ma bag la ei in gasca, vreau doar sa ma inteleaga atunci cand am mare nevoie (ceea ce nu prea a fost si nu cred ca va fi). Nu de putine ori, am incercat sa tin o convesatie cu ei, e cu neputinta, sunt prea falosi (de ce nu incearca si ei sa asculte pe cineva, vor doar sa fie ascultati), chiar si cei care fac parte din gasca, cand au nevoie, restul bandei nu tin cont de faptul ca "prietenul" lor are nevoie, chiar nu-mi doresc astfel de prietenie. Nu vreau ca ei sa fie perfecti, dar macar ceva simt sa aiba.

| mihdem a răspuns (pentru SandraMikyZu):

Vezi, asta e "NU VREAU"... daca e NU VREAU nu mai are rost sa ceri parerea altor persoane de ce tie ti se intimpla asa! Daca tu vroiai altceva (sa te intelegi bine cu familia ta, sa ai prieteni, sa te simti bine in societate) atunci niciodata nu spuneai "de ce eu sa ma schimb, eu nu vreau sa ma schimb, eu sunt asa si punct" oricum trebuie cineva sa cedeze in viata asta, daca altii nu cedeaza pentru tine, incearca sa cedezi tu si nu fi incapatinata ca tu nu vrei, doar tu vrei sa fii fericita si inteleasa inseamna ca tu trebuie sa depui efort spre o schimbare nu altii sa iti faca pe plac ca tu sa fii fericita! In viata daca nu stii sa te descurci si sa ai o reputati buna in societate, atunci nu rezisti, si esti inghitit de propriul eu (de negativul din suflet)!

| mihdem a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu cred ca tu daca vrei, te vei descurca! eu deja plec la culcare Noapte buna si succes! fii tare si intelegatoare!

| SandraMikyZu explică (pentru anonim_4396):

laughing pentru ca sunt batuti in cap..iti sunt prieteni numai cand iti este bine... o doamne ce oamenii..eu am o prietene foarte buna la scoala... e ca si sora mea..si ei ii spun tot chiar daca nu ma intelege in totalitate intelege in mare..incearca sa gasesti pe cineva cu caracter asemanator cu al tau

| SandraMikyZu explică (pentru mihdem):

Mersihappynoapte bunawave

| SandraMikyZu explică (pentru anonim_4396):

Majoritatea nici nu merita bagati in seama. ocupa doar spatiu degeabalaughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru SandraMikyZu):

Toti sunt la fel. Am avut o astfel de prietena, dar s-a dovedit a fi o tradatoare, doar pentru a fi "cool".

| anonim_4396 a răspuns (pentru SandraMikyZu):

Cred ca intelegi ce vreau sa spun, nu mai merita sa vorbesc atita.
Totul e de ra*hat.

| SandraMikyZu explică (pentru anonim_4396):

Da inteleghappy