| deyu121 a întrebat:

Am si eu inca o intrebare.Trebuie sa merg la dentist sa imi scoata o masea de minte,de jos, care este cariata,iar dentistul a spus ca nu se mai poate face nimic la ea,deci trebuie sa o socata,insa imi este atat de frica... Daca v ati scos vreodata o masea de minte de jos(am auzit ca de jos dor mai tare), imi spune ti va rog daca va durut? Sunt tare ingrijorata...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Ralucaa69 a răspuns:

Poti opta sa mergi la alt medic dentist, pentru ca fiecare are parerea lui. Daca nu ai de ales si trebuie sa mergi la acel medic spune-i ca nu vrei sa iti scoata maseaua decat daca iti face anestezie si nu vei simti nimic. Si mie imi era frica de dentisti, dar acum merg la unul specialist, care imi ia mai multi bani(cei drept) dar nu simt nimic.

| Em_Gaby_1992 a răspuns:

Din experienta mea iti spun ca in 2015 dentistul NU DOARE! Nu are rost sa mergi cu frica pentru ca n-o sa simti absolut nimic. Anestezia consta in acea injectie pe care dentistul ti-o va face la nivelul gingiei dar si pe aia abia o vei simti. Durerea va incepe abia la cateva ore DUPA CE AI PLECAT de la dentist si anestezia va trece. Nu va fi o durere mare, dar ca orice rana o sa simti un anumit discomfort, asa ca e in regula sa iei nurofen sau alte calmante daca consideri ca durerea nu e suportabila (desi, cum spuneam, e vorba doar de un discomfort, peste acre poti sa treci fara calmante).