| allynna17allynna a întrebat:

Am o mare problema...Ieri m-a durut o masea foarte cariata, iar noaptea trecuta mi s-a si umflat f tare. Mereu am avut probleme cu aceasta masea, dar dentistul mi-a zis odata ca nu poate sa o scoata fiindca este de minte. Intrebarea mea este: ce as putea sa iau sa imi treaca? Mi s-a umflat si ma si doare..Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| strengaritzza a răspuns:

Maseaua de minte de multe ori face probleme. Daca te doare in halul ala, du-te la un spital maxilofacial. Nu schimba medicul dentist pentru o masea de minte. Si acum am sa spun ceva pentru cei care nu stiu, maseaua de minte are radacini adanci, multi stomatologi nu se baga la asa ceva. Eu am 24 de ani, si m-am scos maseaua de minte, dar la un spital specializat, maxilofacial. Inainte sa ma duc la spital am consultat cativa stomatologi si toti mi-au spus la fel. Am fost la spital si m-a operat. Adica mi-a scos-o, m-a curatit, si m-a cusut. Nu doare deloc, pentru-ca cei de acolo au ustensile speciale cu care scot si anestezia este foarte puternica.

| allynna17allynna explică (pentru strengaritzza):

Asa este ca si eu am vrut sa o scot acum doi ani si mi-a spus ca nu se poate scoate. doar mi-a tratat-o si mi-a pus plomba care intre timp mi-a cazut. Este si foarte gaurita abia cateva colturi mai am la ea si tocmai de aceea prind repede curent. Multumesc de sfaturi!

| Cocochannel a răspuns:

Schimba medicul! Maseua aia trebuie scoasa, probabil dupa un tratament cu antibiotice si antiinflamatoare! Multa sanatate!