| ፚᏬፚᏬ a întrebat:

Am si eu o intrebare! La ochi se vindeca dioptriile cu plus sau cu minus?
Fundita :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Savu_George_1998 a răspuns:

Eu am cu - la inceput aveam putin dar mi-a crescut la 2, 5 oana la 1nu se vindeca mi-a spus multi doctori rare sanse sa se vindece

5 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Se vindeca cu minus din cate stiu eu.

| sakura021 a răspuns:

Cele cu plus se vindeca, iar cele cu minus se vindeca daca nu sare de -0, 75.

| TheSpiders a răspuns:

Pai depinde de boala. Daca ai miopie convergenta este negative si iti trebuie ochelari cu lentile divergente iar daca ai hipermetropie, convergeta este pozitiva si iti trebuie ochelari cu lentile convergente. Dioptria este marimea care careacterizeza inversul imaginei focale adica convergeta.

| TheSpiders a răspuns (pentru TheSpiders):

Am scris gresit cateva cuvinde ...imi cer scuze dar cred ca ai inteles ca miopie= dioptrie negatica iar hipermetropie= dioptrie pozitiva

| KlauDyU0109 a răspuns:

Nu sunt sigur. Dar din cate stiu se vindeca si cu plus si cu minus, depide de boala pe care o are acea persoana!