| ManHunT a întrebat:

Ma numesc Raul, am 14 ani si am o intrebare pentru voi, daca am miopie cu dioptriile -1 si -0, 75 se poate vindeca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| factorulics a răspuns:

Buna Raul! La 18 ani te poti opera cu laser. Costa ceva dar e sigur si dat fiind faptul ca nu ai dioptrii mari se poate vindeca. Crede-ma, am 17 ani, sunt miop si am -14 si -16, si doctorul mi-a zis ca o prin operatie o sa ajung la -1 - -2. La tine va disparea.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In general nu. Ochelarii sau lentilele de contact te vor ajuta, iar operatia te poate scapa de astea.
De obicei cat esti in crestere pana pe la 20 de ani si cat esti la scoala (poate si pana la 25 daca faci ceva facultate) vederea se va inrautati, pentru ca iti soliciti ochii cu invatatul.
Dupa, se opreste (sau chiar mai repede). Dar nu in toate cazurile. Mai avanseaza sau mai rar, cu timpul, ti se 'vindeca' cum spui tu, adica vederea iti revine la normal sau se inbunatateste intr-o oarecare masura.
Acum, fiecare e diferit, nu ai de unde sa stii cum va fi la tine.

| SamsungGalaxyS3 a răspuns:

Daca ai probleme la ochi poti sa le repari de tot numai cand ai sub 4 aniwinking

| Bazilisc_Baz_1998 a răspuns:

Daca porti ochelari 0, 5/1 ani va fi in regula...