| maria344556 a întrebat:

cand m-am operat de apendicita doamna doctor mi-a spus ca mai am un mat pe langa apendice, ce poate fi acela?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intestinul subtire este langa locul apendicelui scos.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie sa te duci inapoi la doamna doctor sa o intrebi, ce a dorit sa spună, ca tu nu ai inteles.

| CuriousStuff a răspuns:

Burta e plina de mate, normal ca ai mate/intestine langa apendice. Apendicele e legat de prima parte a colonului (cecum), langa colon mai ai si intestin subtire, iar apendicele poate sa aiba mai multe localizari, asa ca e foarte posibil sa ai orice parte de intestin subtire si chiar gros langa el. Asa e normal.
http://cnx.org/......_02_03.jpg

| maria344556 explică (pentru CuriousStuff):

Pe langa intestine, doamna doctor a spus ca trebuie scos si daca nu a putut la operatia de apendicita o sa revin sa mi-l scoata nu stiu cand!

| CuriousStuff a răspuns (pentru maria344556):

Fara diagnostic exact nu-mi pot da seama despre ce e vorba. Cred ca ai inteles tu gresit.

| maria344556 explică (pentru CuriousStuff):

Asa a spus ca a vazut pe ecografie, eu stiu doar ca nu a putut sa-l scoata!

| CuriousStuff a răspuns (pentru maria344556):

Si in timpul operatiei ce a vazut? Sau probabil nu acelasi doctor te-a operat. Daca mai era ceva de scos sau de vazut aveai scris in diagnostic iar in timpul operatiei se uita si scotea daca era de scos.

| SilviaPunct a răspuns:

Ai intestine in burta: intestin subtire, colon.