| Nanami利 a întrebat:

Care vi se par cele mai eficiente pastile pentru raul de masina?(pe care le-ati incercat si voi si au avut efect).
Si are ceva daca iei 2 tipuri de pastile pentru rau?(adica vreau sa fiu sigura ca nu vomit) laughing (gen Cocculine + emetostop, sau ce pastile imi recomandati voi)Funda!^^

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Benzodiazepinele sunt cele mai eficiente pentru ca au efect calmant al sistemului nervos central si a muschilor scheletici. Sunt anxiolitice deci inlatura stresul si frica (care ar putea sta la baza senzatiei de rau)
Raul de masina este oricum un factor psihic, nu fizic. Se zica acetilcolina si dopamina (neurotransmitatori) stau la baza raului de masina.

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU este o "regulă generală" pentru acest aspect : DEPINDE cum "reacţionează" organismul tău...

Vezi alte detalii în răspunsul pe care ţi l-am dat la întrebarea anterioară :
http://www.tpu.ro/......-limonada/

Toate cele bune.

| OoBunnyoO a răspuns:

Pentru mine, pastilele Metoclopramid au functionat intotdeauna. Nu are rost sa iei doua pastile, pot avea compusi care nu functioneaza bine impreuna, insa pot avea efectul opus, sa te faca sa vomiti, daca sunt prea grele pentru stomac ori ficat. Una singura nu are efectul asta, insa cand sunt luate doua creste riscul sa-ti faca rau.