| bea119b a întrebat:

Hey TPU.
Ce inseamna atunci cand un peste Betta are cateodata o gusa de la branhii umflata? E o boala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DrAgOSi92 a răspuns:

Salut, si eu am un peste betta. Cauza gusii pe care o are, este datorita faptului ca i-ai dat prea multa mancare. Dimineata si seara cate 2-3 granule, asta daca vrei sa il rasfeti. Normal i se da decat odata pe zi. Ar mai putea fi din cauza perioadei de imperechere dar asta ar insemna pe langa gusa umflata sa fie bolul plin cu spume specifice lui. Bolnav nu e, dar mare grija cu mancarea. bafta!

2 răspunsuri:
| Jo_Dyenutza_Dya_1992 a răspuns:

Si eu am un pestisor betta si la fel are gusa umflata. Deci daca ii dau ceva mai putine granule, o sa se duca gusa? Mercy mult ca m-ati lamurit. happy

| bea119b explică:

Ok,mersi!
Cum adica din cauza perioadei de imperechere? Cateodata are spuma dar nu e plin bolul!