| gastonjunio324 a întrebat:

Am o intrebare! Am un peste betta care sta intr-un acvariu de 10 l, filtru si temperatura intre 27 si 30 de grade. Dar acum am observat ca are burtica umflata si ca e alb pe ea.Nu are solzii zbarliti sau altceva in afara de asta. Mananca si inoata ca si inainte.Credeti ca e o boala? Daca da, cum se trateaza? P.S.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Din cate stiu, pestii nu se tin in acvariu singuri, ci mai multe specii laolalta. In special, cel putin un sanitar trebuie sa fie prezent, care curata mediul.
De asemenea, acvariul trebuie sa fie bine oxigenat (cu vibrator) si apa recirculata trecuta prin filtru.
Pietrisul si plantele au de asemenea mare importanta pentru echilibrul mediului din acvariu.

Daca la careva din aspectele de mai sus ai lipsuri, atunci ar fi bine sa vorbesti cu cineva care are acvariu cu pesti de mai mult timp si are si experienta, sa te sfatuiasca dupa ce-ti vede instalatia.

| NosS05 a răspuns (pentru Bula):

Esti foarte neinformat, prietene. Pestii Betta sunt pesti solitari, au deosebita placere sa faca pestii sanitari sa dispara, nu au nevoie de filtre sau " vibratoare ", se bat pana la moarte cu pestii din aceeasi specie, fie ei femela sau mascul ( femela o agreeaza doar in perioada de reproducere, cand face spuma sus, nu te speria, nu e bolnav, el construieste cuibul) Pietrisul poate fi mic, fara foarte multe decoratiuni viu colorate, ca iti afecteaza pestii, chiar daca sunt vandute ca produse bune de catre pet shop. Poti sa pui si plante naturale, si artificiale, nu prea conteaza, desi cele naturale necesita si ele ingrijire, altfel se formeaza alge. Bolul se curata prin golirea a 25-30% din apa deja prezenta in bol si completarea cu una la fel ( cu solutie de purificare benefica pestilor tai, in cazul asta Betta), cam o data pe saptamana, hranirea se face prin: 4 granule de hrana speciala speciei dimineata si 4 seara, idiotii de la pet shop habar n-au, iti zic sa ii dai 3 granule pe zi, complet gresit. Pestele nu o sa iti moara de foame daca pleci 2-3 zile de acasa, sa nu ii pui mai multa mancare inainte sa pleci ca, ce nu mananca se transforma in substante nebenefice, si moare. Sper ca v-am lamurit, pe amandoi happy o zi buna

| Abc3100 a răspuns:

Nu știu de ce are așa burtica dar în orice caz, doi masculi betta nu trebuie ținuți în același acvariu pentru că se vor bate și se vor manca.
Te sfătuiesc să îi pui doi mușchi in acvariu (se găsesc la magazinele de animale, nu sunt scumpi și arată bine) pentru a se ascunde printre ei. Deasemenea încearcă altă mâncare de pesti și schimba-i apa saptanal (ai grija că apa sa fie de temperatura camerei).