| anonim_4396 a întrebat:

Ce mancaruri as mai putea face in afara de traditionalul piept de pui la gratar sau consumul de lactate avand in vedere ca sunt la regim datorita ulcerului?

Ofer funda celui mai util raspuns. Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DarkAnita a răspuns:

Eu am primit o lista cu ce am voie si ce nu de la medicul meu de familie cand am facut mirobolanta gastrita. Mancaruri ce le poti manca la amiaz sunt legumele fierte(orezul este cel mai popular dar nu in fiecare caci te constipa), carnea fiarta (de pui, fara porc), pestele este bun de asemenea. Gratarul e ok. Poti manca paste dar nu cu sos de rosii, eventual cu ceva carne fiarta si mai adaugi niste legume ca sa nu fie asa seci. Dintre lactate la ulcer am inteles ca nu e voie lapte. Ai voie doar branza si iaurt fara grasime. Paine prajita, covrigi dar nu proaspeti. Gemuri dar nu de portocale sau alte minuni, eu mancam de fructe de padure. Ceaiurile sunt bune, dar nu foarte fierbinti. In rest sa te hidratezi bine si sa nu condimentezi mancarea. Stiu ca la ulcer nu e voie sare... Sper ca te-am ajutat. Stiu ca problemele de stomac sunt foarte pacatoase sad si eu iau tratament pentru gastrita din nou. Sa te faci bine.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna
poti sa intrebi medicul despre ce ai voie si ce nu sa manci, nu vreau sa-ti risc sanatatea.
O zi buna.

| Trandafirii a răspuns:

Buna iti poti prepara o supa de legume, o salata orientala, o ciorba, un piure, paste, branza cu smantana si ostropel cu mamaliga, pofta buna! happy