| ellysya a întrebat:

cum sa scap de raceala, o am de aproape 3 zile si nu mai suport, am luat coldrex, degeaba, acum trebuie sa plec la scoala si nu vreau sa raman acasa, va rog, dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Mamaaa, ce tare! Uite ca mai exista cineva care sa vrea sa mearga la scoala, in loc sa profite de pe urma racelii si sa stea acasa!
Incearca cu ceva antibiotice ce ai in casa. Ideal ar fi sa te uiti inainte pe prospect sa vezi daca au ca indicatii infectile respiratorii. Iar daca nu ai, da o fuga pina la cea mai apropiata farmacie, si spune pentru ce iti trebuie antibiotice.
Daca vrei altceva, incearca bai fierbinti la picioare cu apa cu sare, sau inhalatii cu apa cu sare. Ajuta enorm.
Pacat ca mergi la scoala, ca trebuie sa ai mintea limpede, ca altfel iti recomandam si un paharel de tuica fiarta (fierbinte) cu piper, care adesea scoate raceala din om. Eventual asta seara la culcare e cel mai indicat.

2 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Nu lua antibiotice fara prescriptie medicala,iar la farmacie degeaba te duci ca oricum nu iti da fara reteta.
In locul pastilelor luate dupa urche mai bine iti faci un ceai calmant(musetel,tei,orice important e sa fie cald), stai la caldura, te acoperi bine cu o patura si mananca mult miere si fructe.O sa vezi ca o sa-ti trece destul de repede asa.

| miki_4604 a răspuns:

Cordiceps,vezi tiens-romania.ro