| anonim_4396 a întrebat:

de ceva timp a inceput sa imi placa foarte mult culoarea neagra, si imi place sa ascult muzica rock, si muzica trista, imi place sa am parul ceva mai lung (mentionez ca sunt baiat), si imi place sa il fac cu placa, si in majoritatea zilelor, ma apuca o stare de depresie, si sunt de multe ori, foarte emotional, si multi oameni imi spun ca seman cu un emo. Este posibil, sa trec printr-o faza emo? Mentionez ca asta nu mi s-a mai intamplat niciodata, si de obicei era o persoana foarte vesela, careia ii placea sa rada toata ziua, dar acum, ma simt cam depresiv, si in majoritatea timpului imi place sa stau singur. Nu stiu ce se intampla cu mine. A mai trecut cineva prin asa ceva? Voi cum ati rezistat depresiei? Nu stiu daca intrebarea este la categoria potrivita.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
32 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Cresti, evoluezi, iti dai seama ca de fapt nu ai nevoie de restul lumii si, de cele mai multe ori, se intimpla sa realizezi cit de stupizi sint cei din jur si ce preocupari meschine au. Nu e neaparat o faza, asta e starea naturala a celor inteligenti peste medie, doar ca mai tirziu o sa inveti sa iti controlezi starile si nu le vei exterioriza. Si eu de multe ori salut cate un vecin/cunoscut si in gindul meu "Boule!" dar, din pacate, nu putem sa locuim fiecare intr-o cabana pe virf de munte.
P.S. Apuca-te de scris. Ajuta.

| Mayhem666 a răspuns (pentru KodrutZ):

Multumesc pentru sfat si sustinere! De multe ori m-am gandit sa ma apuc de scris, dar niciodata nu am facut-o, nu stiu de ce. Cred ca o sa ma apuc de scris in curand!

| KodrutZ a răspuns (pentru Mayhem666):

Scrisul il si poti monetiza destul de frumusel, mai ales in engleza. Daca reusesti sa pui cap la coada de o carte coerenta, sint chiar si platforme de crowdfunding.

| RAY a răspuns:

Eu mereu trec prin asa ceva, ce sa spun din cauza depresiei mam si ingrasat ca am mancat multe dulciuri, si imi place muzica rock, culoarea neagra sunt singur mai mereu, tiam mai spus ca ducem o viata asemanatoare

| Mayhem666 a răspuns (pentru RAY):

De fapt, eu nu imi amintesc, ca mi-ai mai spus ca ducem o viata asemanatoare, dar totusi ai dreptate, cu exceptia faptului, ca eu nu prea mananc, din cauza anxietatii si depresiei, si mai mult din cauza insecuritatii, mereu am impresia ca sunt gras, chiar daca am doar 60-62 kg, si 1, 75 m, dar totusi mi-am restrictionat mesele, doar la doua mese pe zi, si stiu ca nu e bine, dar nu prea pot sa ma abtin din a face asta.

| RAY a răspuns (pentru Mayhem666):

2 mese sunt ok, nu esti gras esti ok, ti-am spus in prima intrebare a ta ca si pe mine mau ranit uni asa mult incat evit socializarea de frica ca voi fi dezamagit e mai ok asa

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Poate a asa e cand devii gay in prag de cl a 8 a.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

In primul rand, nu sunt gay, si in al doilea rand nu sunt clasa a8-a.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Atunci tot respectul. Deci se putea sa fie si mai rau decat haine negre, plete si rock, asa ca nu esti defect. Asa e in viata vanturile astea vin si trec, nu stiu de ce iti faci probleme. Sau se tin de tine toata viata si iti definesc personalitatea. Sa stii ca depresie nu exista, e boala inventata ca sa aiba unii de lucru si altii sa vanda medicamente. Toti mai avem si zile sau perioade mai putin vesele. Acum pricepi de ce te-am provocat. Astia mai batrani, unii, par mai cu ghimpi dar nu toti sunt pentru ca nu am ce avea cu cineva. Se numeste strategie de dialog daca vrei. Simte-te bine cu tine asa cum esti.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Multumesc pentru sfat, azi am avut o zi ceva mai buna si azi nu am fost deloc trist.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Mayhem666):

Cred ca ai avut niste neimpliniri, esti marcat de ceva ca nu ti-au mers niste jucarele E greu de gasit defectiunea, daca e asa ceva, din 3 cuvinte, aici pe oameni nu-i cunosti, nu ai incredere - fapt definitoriu cand e vorba ca trebuie sa te ajute cineva. Vezi niste materiale pe net, youtube, carti, despre Stima de sine, Dezvoltare personala etc. Poate n-ai nimic si vorbesc prostii, esti la o varsta sau situatie cand trebuie sa iei niste decizii, sa schimbi ceva. Te alinti. Esti barbat sau ce? Au venit unii din razboi mutilati fizic / psihic si s-au adaptat, a trait onorabil pana la 93 de ani. Iti poti gasi echilibrul daca vrei.

| justanotheruser99 a răspuns:

In primul rand negrul nu e o culoare laughing Dar in legatura cu problema ta e ceva temporar, muzica ajuta, de obicei te regăsești in ea sau te descarci de frustrări, iar de cele mai multe ori rock-ul transmite cele mai mișto mesaje, te ajuta sa treci peste si sa o iei se la capat. E in regula sa fii emotiv, nu ești un robot. Despre noul look, nu e neapărat sa fi emo, gusturile se schimba. Si eu purtam si port negru, ascult rock, dar nu sunt depresiva sau ceva de genul, dar am si eu momentele mele in care nu vreau sa ascult pe nimeni si imi pun căștile in urechi si fac o plimbare, chiar daca pot spune ca sunt o persoana sociabila si amuzanta, deci nu îți fa griji, nu o sa te transformi intr-un vampir. Ajuta mult daca incepi sa canti la un instrument, chitara electrica ti s-ar potrivi.
PS:sa nu îți treacă prin cap sa te joci cu lama laughing sper sa te simti mai bine, nu are rost sa fi depresiv si nu e nici benefic pentru tine happy

| Mayhem666 a răspuns (pentru justanotheruser99):

Nu mi-a trecut prin cap sa ma joc cu lama, nu consider sinuciderea o optiune. Multumesc pentru sfaturi.

| justanotheruser99 a răspuns:

Nu ma gândeam la sinucidere, ci la faimoasele "tatuaje" care marchează de obicei aceasta perioada. By the way: ma bucur ca am putut ajuta happy

| justanotheruser99 a răspuns:

Am trecut si eu printr-o perioada mai nasoala, si m-am apucat de prostii (țigări, etc) si înțeleg cum e, dar am realizat ca nu rezolv nimic cu depresia așa ca mi-am revenit. Si rockul ajuta, de aceea am inceput chitara happy deci te inteleg, nu îmi dau cu presupusul.

| MistretulPufos a răspuns:

Presupun ca esti adolescent, o sa treaca in timp.

| TheNigga a răspuns:

Cel mai bun raspuns pentru "problema" ta: FII BARBAT laughing. Nu va inteleg ma, serios acum, esti cumva p**da?

| Mayhem666 a răspuns (pentru TheNigga):

Daca ai simti si tu ceea ce simt eu, ai intelege, crede-ma, dar din moment ce nu ai trecut prin asta, nu ai cum sa intelegi, poti doar sa iti imaginezi cum este, dar sa intelegi nu ai cum.

| TheNigga a răspuns (pentru Mayhem666):

Pe pariu? Eu am avut la urme de taieturi pe mana de ma saturasem de ele. Ma lovise o anxietate TOTALA de nici pe mine nu ma mia suportam. Crede-ma, stiu ce zic. Eu pur si simplu m-am enervat pe mine si pe starea mea si a inceput sa ma doara in cot de absolut tot. Am inceput sa ies iarasi si nu-mi pasa nici macar de ce simteam eu. Usor usor mi-am revenit. Inca mai am o urma de taietura care imi aminteste. Am fost si mai rau ca tine, am avut depresii dupa depresii pana cand a inceput sa nu-mi mai pese. Asta ar trebui sa faci si tu.

| FaraNume77 a răspuns:

Esti EMO hahahalaughing))

| Mayhem666 a răspuns (pentru FaraNume77):

Emo, presupune si anxietate sociala? Ca si pe aia o am, si mai am si probleme cu mancatul, desi am 1, 75 m si 60-62 kg, ma consider gras, si deja mi-am mai restrictionat din mese, la doar doua mese pe zi. Parintii mei nu sunt de acord cu asta.

| MistretulPufos a răspuns (pentru Mayhem666):

Umm, cred ca esti si putin anorexic. Apropo nu esti nici gras nici prea slab. Si nu-l asculta pe faranume77

| DoooarEuuu a răspuns:

Eu presupun ca esti bolnav la cap! Cum naiba asa dintrodata sa iti palca culuarea neagra si sa iti faci parul cu placa. nu stiu ce sa zic... Poate ai stat prea mult pe langa un EMO. Sau poate subconstientul tau te "transforma" intr-un EMO fara sa stii

| Mayhem666 a răspuns (pentru DoooarEuuu):

Parul mi-l fac cu placa de aproape 2 ani, nu dintr-o data, iar negrul a inceput sa imi placa treptat, si acum este una din culorile mele preferate. Nimic nu s-a intamplat dintr-o data, totul a inceput treptat. P.S. Nu am interactionat niciodata cu un emo, si nici macar nu am intalnit unul, deci nu asta este problema. Nu am stat pe langa un emo, asa cum ai spus tu, pentru ca nu am intalnit unul niciodata.

| DoooarEuuu a răspuns (pentru Mayhem666):

Puteai sa specifici chestiile astea...

| MistretulPufos a răspuns (pentru Mayhem666):

Negru e nonculoare apropo laughing

| Mayhem666 a răspuns (pentru MistretulPufos):

Stiu, dar pentru mine e culoare, asa imi place sa spun, chiar daca stiu ca e nonculoare.

| MistretulPufos a răspuns (pentru Mayhem666):

Ok, si mie imi place negrulwinking

| jasmin1rose a răspuns:

E OK sa fii trist. Toti trecem prin diferite stari emotionale in viata.
Importand e sa nu te pierzi pe tine. Ramai sincer fata de tine insuti si nu-ti pierde speranta. Asculta ce muzica iti place, imbraca-te cum vrei, aranjeaza-ti parul cum doresti.
Cat despre anxietatea sociala. O vei depasi. Fa-ti prieteni care sa aiba aceleasi pasiuni ca si tine si treptat ai sa te simti "inclus".

| Mayhem666 a răspuns (pentru jasmin1rose):

Multumesc pentru sfaturi!

| RoxyMaryRere67 a răspuns:

Treci exact prin aceeasi faza ca mine doar ca sunt fata.Eu inca trec prin depresii dar este foarte greu sa trec peste.Am ajuns sa ma tai cu lama si sa nu mai mananc.Nu iti doresc niciodata asa ceva.Mereu simt ca toata lumea e impotriva mea si sunt foarte instabila emotional.Ma enervez foarte repede si incep sa plang si mereu tip la cei din jur.Incearca sa te uiti la clipuri amuzante si sa canti ceva amuzant.
Poate la tine va merge, ca la mine nu a mers.
Mult noroc in continuare si sper sa treci peste nu ca mine, m-i se pare ca sunt o cauza pierduta.

| Mayhem666 a răspuns (pentru RoxyMaryRere67):

Nu zice asta, nu esti o cauza pierduta, nimeni nu este o cauza pierduta, am inceput sa reusesc sa scap, nu am scapat complet, dar totusi incet, incet reusesc sa fiu ceva mai vesel, si sper ca si tu vei reusi, si eu sunt instabil emotional, si uneori ma enervez foarte repede, dar incerc sa ma controlez, si sper ca si tu vei reusi sa treci peste depresii, la fel cum si eu incerc sa scap de ele. Sper sa ne mai auzim, si sper sa aud vesi bune de la tine, sper ca o sa reusesti sa scapi de depresii si de probleme.