| Meптαʟıтч a întrebat:

De ce îmi place să fiu depresiv,să mă îmbrac în negru,să desenez în negru,să ascult muzică tristă (rock,rap), să vorbesc cu ceilalţi mai puţin şi mai mult cu mine? Ştiu că sunt introvertit dar care credeţi că e cauza acestor fapte? Pur şi simplu plăcerea pentru acestea? Credeţi că aş putea să mă schimb? Cum?
Mai este cineva pe aici asemeni mie? Ai vrea să te schimbi? De ce?

10 răspunsuri:
| carpediem a răspuns:

Nu exista muzica rock trista. Intr-adevar combinatia rock-rap devine macabru, deprimant. Imi pare o calitate sa fi introvertit, decat sa turui vrute si nevrute. Cred ca esti nemultumit de fapt de ceea ce se intampla in societate. Involutie. Nu trebuie sa te schimbi ci doar sa intelegi mai mult.

| Meптαʟıтч explică (pentru carpediem):

Aşa este. Dar eu am alte dorinţe. Vreau să am două feţe să spun aşa.
Când ies undeva vreau să fac glume, să vorbesc mai mult, să socializez mai mult cu ceilalţi chiar dacă pe interior simt cu totul altceva.
Crezi că mă pot adapta la ce stil de viaţă am zis?

| carpediem a răspuns (pentru Meптαʟıтч):

Daca vrei poti. Cine te opreste sa nu fi asa!?

| FadetoBlack a răspuns:

De ce consideri muzica rock una tristă?

| Meптαʟıтч explică (pentru FadetoBlack):

N-am zis aşa ceva. Spuneam doar că îmi place să ascult melodii rock şi rap triste.

| FadetoBlack a răspuns (pentru Meптαʟıтч):

Ai lăsat loc de înterpretări "Îmi place să ascult muzică tristă(rock, rap)".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt stari mai interesante decat placerea.
le vrem pentru ca ne place sa existam.
singuratatea iti ofera mult tu insuti. e natura ta pe care pentru a o conserva excluzi multe sentimente sociale in schimbul pierderii in tine.
e teribil de discutabil daca melancolia te ajuta. mie imi ia puterile, imi oboseste functiile intelectuale.
sunt prea obosit ca sa accept arta trista in mine. intr-un fel profita de traumele si ratarea mea ca sa o cumpar.
as vrea sa ma retrag departe de mine insumi, sau sa traiesc cu mici parti din mine, ceea ce e mai probabil, ca sa nu ma imbolnavesc mai tare.

| TPUuser199 a răspuns:

Si eu sunt la fel, insa nu stiu de ce. si pana acum nu mi-am pus intrebarea asta... ptc nu are si un raspuns 100% sigur. Presupun ca ne exprima singuratatea, depresia, nu stiu...

| Sebastian2014 a răspuns:

Si eu sunt introvertit dar nu imi plac neaparat hainele negre.Am si careva articole de imbracaminte negre dar nu prea multe. Daca imi place port acel lucru.Si eu ascult rap, nu e nimic rau in asta si poate de aceea nu vorbesti cu ceilalti pentru ca nu ai ce sa vorbesti cu ei, subiectele tale nu se intersecteaza cu ale lor(nici eu nu prea vorbesc cu oamenii care nu sunt pe aceeasi lungime de unda cu mine) sau poate te supara ceva. Daca te supara ceva spune-mi ce te supara, poate pot sa te ajut! Sper ca ti-am fost de folos! O seara faina! happy

| Meптαʟıтч explică (pentru Sebastian2014):

Nu mă supără nimic, doar că aceste stări sunt ca nişte droguri pentru mine. Adică le iubesc si urăsc în acelaşi timp. Vreau să mă intersectez cu mai multe persoane şi să-mi exteriorizez oarecum stările.
Muzica pe care o ascult îmi dă răspuns la aproape toate întrebările şi nu prea am nevoie de ceilalţi pentru a le discuta. Oricum lor li se par foarte plictisitoare multe subiecte cu excepţia banilor,femeilor, maşinilor... Nu prea am cu cine discuta. În mine trăieşte acea artă tristă. Mereu melancolic aşa îmi place dar nu ştiu de ce vreau să mă schimb.