| Papusa775 a întrebat:

Hey tpu.De o zi am urechea stânga înfundată (sunt răcită) si îmi aud bătăile inimii in ea. Oare ce as putea face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu de la raceală ai urechea infundată, te a tras curentul ai otită, de aceea ai urechea infundata, trebuie sa te vadă un medic orl-ist, poate o simti tu infundată, poti avea dop de ceară, acela va trebuii scos tot de medicul orl, mergi cît mai repede la medic nu sta asa, ce varsta ai? Multa sanatate păpușa.

| Papusa775 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am fost la doctor astăzi si mi-a spus ca nu am nimic in ureche si ca e doar de la răceală si de la nasul infundat

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Papusa775):

Ce varsta ai?

| Papusa775 explică (pentru CristiDinBucuresti):

14 ani

| Violleta2022 a răspuns:

Se pune 2-3 picaturi de ulei caldut in urchea infundata, se astupa cu putina vata si te culci cu urechea respectiva in sus.
Pana dimineata ar trebui sa-ti treaca.
Daca nu trece, repeti procedura pentru inca 2-3 zile, depinzand de cat de grava este inflamatia din ureche.

| Iunix a răspuns:

Spală-te în ureche cu apă călduță și săpun, apoi curăță urechea cu un bețișor pentru urechi. Ai grijă să nu-l bagi prea adânc ca să nu-ți găurești timpanul.

| HarukoMariusDaniel a răspuns:

Sa mergi la doctor laughing
Durerea de ureche poate sa vina de la o raceala sau de la o ciuperca.
Doctorul iti va recomanda un tratament cu antibiotice( in caz ca este grav), te va pune sa pui picaturi in functie de problema.