| antoantonia a întrebat:

..de vineri dimineata sunt racita rau cu febra mare (38-39) tusesc imi curge nasul stranut si ma doare in gat. astazi chiar ma simt mult mai bine adica nu mai am febra dar inca mai tusesc. azi ma duc cu tata la doctorul de familie si intrebarea mea este pe cat timp o sa imi dea scutire? mama zicea sa ii cer pentru toata saptamana si mi-e frica sa nu refuze doctorita si sa zica sa ma duc maine la scoala...voi ce credeti? imi va da pentru toata saptamana?straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NoLimiT_6750 a răspuns:

In mod normal,ar trebui sa-ti dea pentru toata saptamana, iar daca te duci cu tatal tau si ii spune doctoritei sa-ti dea scutire pe toata saptaman, sunt sanse minime sa il refuze.
Totusi, ar trebui sa stai o sapt acasa, deoarece simptomele pot revenii

2 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Depinde si de doctor, daca zici ca te simti mai bine, sigur ca doctorul isi va da acordul ca poti merge la scoala[posibil sa treaca cu vederea si sa iti dea pe toata saptamana]

| sylwyu97 a răspuns:

Probabil ca nu...depinde starea ta de sanatatewinking