| Teomari a întrebat:

Deci : Joi am mancat ceva mai mult(cu mult mai mult decat mananc de obicei), nu stiu ce mi s-a inatmplat( sa nu aud : esti gravida? pentru ca sunt virgina) si vineri dimineata am avut dureri ingrozitoare de stomac si am vomitat tot ce am manancat si azi dimineata la fel pe la ora 4 mi s-a facut burta ca piatra si simteam numai baloane, am si vomitat.Va rog ajutati-ma sa recomandati-mi remedii naturale/pastile..Nu sunt operata de apendicita dar nu cred ca am pentru ca durerile de burta si starile de greata nu apar mereu +ca atunci cand ma apas pe abdomen nu simt nimic ( intepaturi etc).
Am luat digest duo pentru balonare si ma mai linistit. si o pastila pentru starile de grata. dar dupa ce trece efectul lor, senzatia apare.Ce regim ar trebui sa tin?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai o indigestie.Beai ceai cald de sunatoare putin indulcit si mananca usor: branza de vaci, paine prajita, supa de legume, piept de pui la gratar si in cantitati moderate. Bea apa plata suficienta (la cei 2, 5 litri necesari adauga cantitatile varsate). ia in continuare duo digest si in doua zile ar trebui sa-ti treaca. daca nu iti trece, du-te marti la medicul de familie.

2 răspunsuri:
| vangaelis a răspuns:

Posibil, este vorba de crampe abdominale.
Pentru moment, contra balonarii foloseste carbunii medicinali, iar pentru greata sa bei ceai de menta + Metoclorpramid. Iti recomand sa consumi lichide, pentru ca prin voma pierzi lichide din organism.
Evita sa consumi lactate, mancare grasa si dulciuri. Pe moment, legume fierte si orez fiert.

Daca simptomele persista, mergi la Gastroenterologie.

| Julian_Mad_1995 a răspuns:

Ori esti Constipata Or E Nevoie sa te cureti la stomac ca sa iti treaca incearca Curmale sau (Prune Uscate) Or ceai verde mereu functioneaza si mie mi se intampla asa cateodata da nu-i bai