| Rpgdei a întrebat:

Deci
Știți ca sunt mix uri de legume mexicane sau Cum se numesc
La punga unde sunt congelate (mazăre porumb broccoli păstăi etc) au proteine? Și dacă da Cum as putea să le prepar?
As cumpăra proaspete dar pana le mărunțesc atâtea îmi trece pofta laughing)
Mulțumesc mult

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| Bondarel99 a răspuns:

Au putine proteine.Eu pun un pic de ulei in tigaie si le las sa se prajeasca putin cat sa aiba gust, apoi adaug sare si piper. Poti sa le faci in sos de soia si sunt mai gustoase.Ciupercile au proteine, le poti face la cuptor umplute sau simple sau pe gratar.Altceva sanatos ar fi cartofii la cuptor.Ii tai feliute si ii amesteci intr-un dressing facut din putin ulei, sare, piper, boia, rozmarin si ce condimente mai vrei tu, apoi ii asezi in tava pe hartie de copt.Sunt deliciosi.
Poti face pe langa si un sos cu iaurt si usturoi.
Legumele alea le mai poti manca cu piure de cartofi, pui la gratar, peste la gratar sau orice altceva vrei tu.

| Rpgdei explică:

Cartofii acum mă duc sa îi fac laughing
Mulțumesc mult de răspuns
Dar ce as putea cumpăra de la magazin (legume) gata făcute sau nu știu. ...sa le pot pregăti repede
Și nu contează gustul
Îmi plac foarte mult toate legumele crude sau gătite

| Bondarel99 a răspuns:

Mie imi place foarte mult broccoli, pe asta il mananc cu piure de cartofi.Il iau separat la punga, dar si in mix cu mai multe legume.Mai iau mazare boabe si pastai si fac un fel de tocana cu ele, morcovi si ce legume mai am.Mai e porumb tot congelat, varza de bruxelles.Morcovii ii iau cruzi si ii fierb eventual.
Eu ardeii, rosiile, castravetii le mananc crude cu branza.Sau poti sa faci salata cu ele si cu salata verde, ridichii, ceapa si ce mai vrei tu.Salata de varza o ador, o mananc cu orice si pun si castraveti, morcov razuit, ceapa si marar.
Avocado e foarte bun si foarte sanatos.Mie nu imi place asa.Il pisez, pun zeama de la o lamaie, ceapa, un pic de rosii taiate marunt, sare piper si e geniala.Sau poti sa faci avocado cu ton din conserva.
O dieta bazata pe legume si fructe e cel mai bun lucru pentru sanatatea ta.Sunt foarte multe legume, nici nu imi mai vin acum...vinete la cuptor umplute cu diferite chestii (gasesti pe net retete). Conopida la cuptor cu condimente iar e foarte buna.
Untul de arahide e bun mai ales in combinatie cu banana ca gustare.

| Rpgdei explică:

Dar avocado nu e fruct?
E bun în salate cu legume?

| Bondarel99 a răspuns:

E considerat fruct, ca si rosia dar nu e dulce deloc.

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| nirocino a răspuns:

Mai pui cativa cartofi si faci o mancarita sau poti face o supa!happy

| Rpgdei explică (pentru nirocino):

Am 15 ani
Și nu știu sa fac supe și tocănițe sau alte chestii
Și nu vreau sa mai mănânc mâncărurile mamei
Face doar mâncăruri nesănătoase
Și m-am gândit ca acele mixuri fierte sau făcute cumva ușor sunt mai sănătoase

| nirocino a răspuns (pentru Rpgdei):

Nu se poate manca asa, sorry, trebuie gatita!happy

| eminescuhipiot a răspuns:

Carnea, ouale, lactatele, semintele si nucile au proteine, legumele au fibre, vitamine si minerale. Proteine mai gasesti in fasole, naut, linte, ciuperci.
Pune-le intr-o tigaie cu o lingura de unt sau ulei de masline, condimente si gata, ai o garnitura sanatoasa.