| Anonim58042 a întrebat:

Hey tpu.Eu port ochelari de 1 an maxim si deja sunt greu de întreținut si ma deranjeaza in unele activitati.As vrea sa imi cumpar lentile de contact dar am dioptria -7.25 si nu stiu daca ar fi indicat sa le iau cu aceeasi dioptrie sau ar trebui mai mica.Voi ce pareri aveti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Am o prietena care are -8. Poarta de ceva ani lentile de contact si cica se impaca bine cu ele.

| Lukasssz a răspuns:

E ok, poti lua cu aceeasi dioptrie. Daca as fi fortat sa aleg dintre ochelari si lentile, as alege lentilele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prefer ochelarii. Lentilele de contact nu pot fi purtate o perioada mai mare de timp. Cel puțin într-un an ești nevoit sa schimbi patru perechi de lentile. Apoi se poate irita ochiul, pot apărea alte afecțiuni, sunt ușor de pierdut. Documentează-te de pe internet ( Google, YouTube) despre aceste lentile sau poți vorbi cu medici despre asta. Și eu sunt purtător de ochelari, apoi am vrut sa iau lentile de contact. Însă atunci când am văzut cât costă și de câte ori trebuiesc înlocuite și că pot apărea posibile afecțiuni, posibile drumuri la medici, posibile picături pentru ochi. Sau că trebuie avut grija de la care producător cumperi deoarece pot exista și lentile de contact care sunt nu sunt "omologate" ( ca să zic asa). Cum este un tensiometru, atunci când îl cumperi te asiguri că este și validat clinic și nu orice no name cumpărat din LIDL care arată valorile eronate.
Așa că, dacă vrei lentile, numai un medic să recomande. Nu cumpăra după ce găsești pe internet pentru ca posibil să te trezești cu alte afecțiuni mai grave. Nu zic că nu ar fi utile lentilele de contact ( dacă sunt recomandate de medic), insa cam risipă de bani.