| MaraVasilescu12 a întrebat:

Mama are o alunita pe picior(coapsa),si deasupra i-a aparut o pata neagra, dar nu pe toata suprafata.Nu o doare cand pune mana pe pata si nu se afla pe toata suprafata alunitei, doar deasupra.Intrebarea este:O fi o capusa sau altceva.Multumesc si funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Sigur nu este o capusa. Posibil ca este cheratoza seboreica si sotul meu a avut asa ceva si am mers ma medicul dermatolog si i-a scos-o. Nu este periculoasa, dar fiindca se poate leza, este bine sa fie indepartata. Nu este un lucru dureros si se rezolva operativ.
Este necesara o trimitere de la medicul de familie catre dermatolog si problema este rezolvata.
Un gand bun si multa sanatate.

1 răspuns:
| giony54 a răspuns:

Sa mearga la un medic, pentru ca daca este capusa este bine sa o scoata afara.Capusa se scoate cel mai usor cu un bat de chibrit rotit in jurul ei, nu-i place mirosul de catran si se desprinde fara sa lase capul in corp.