| motolo9ve a întrebat:

Unei prietene de ale mele i-a aparut o pata pe picior si crede ca e o capusa, dar eu am citit ca daca te mananca atunci e o capusa.Voi stiti mai multe?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca e capusa o doare si se vede cum sta in piele, daca e doar o pata rosie e intepatura de tantar tigru si e alergica la tintari ca se umfla si trece in cateva zile.

| KellyGreen a răspuns:

Daca e capusa trebuie sa fie un punct si in jurul sau sa aiba ca un fel de cerc rosu cam asa, bine asta e destul de mare insa poate fi mult mai mic:

https://encrypted-tbn1.google.com/......ps?/images

Insa pata aia poate fi de la soare sau poate a muscat-o un tantar.

| Keyko a răspuns:

Ai spus ca este o pata. Ar putea fi o pata provocata de radiatia solara. Si eu am avut pete provocate de radiatia solara. oricine poate pati asta, mai ales daca are pielea sensibila. Am folosit un gel si mi-au disparut petele. Trebuie consultat un doctor.

| motolo9ve explică:

0nlyMe stiu asta dar no era speriata, prietena mea e ceva de genu:nu vin la bazin ca so anuntat furtuna si a plouat pe la vreo 9(picuurat mai degraba) oricum mersi de raspunsuri!tongue

| SalutBunaLarevedere a răspuns:

Manifestari locale ce apar dupa muscatura de capusa includ:
- aparitia unei papule rosii sau dezvoltarea unei reactii granulomatoase
- aparitia unor vezicule, pustule ulcerate, escare, alaturi de dureri si tumefactie locala.
Paralizia indusa de muscatura de capusa este o complicatie relativ rara, insa ea poate sa apara. Este o paralizie flasca cu evolutie ascendenta, care apare daca un anumit tip de capuse secretante de toxine raman atasate de suprafata gazdei prea mult timp. Neurotoxina este secretata in saliva vascoasa a capusei doar dupa cateva zile (la primele hraniri nu apare). Paralizia poate fi cauzata chiar si de o singura capusa, mai ales daca aceasta este localizata la baza capului sau in vecinatatea coloanei, si implicit a maduvei spinale.

Simptomele acestei paralizii includ:
- Anorexie, letargie, slabiciune musculara
- Nistagmus
- Tulburari de coordonare

| 0nlyMe a răspuns (pentru SalutBunaLarevedere):

Nu mai speria copiii. Eu cat am fost mic ma jucam doar prin padure si nu era luna sa nu am cel putin o capusa care sa ma muste. Am patit-o o data de s-au pus doua pe mine in aceeasi zi(zici ca eram magnet) si uite ca nu am murit, nici nu am paralizat, nici nu sunt anorexic.

| 0nlyMe a răspuns:

O capusa nu e o pata... Capusa e o insecta care se ramane infipta in piele dar cu o parte a corpului afara. Daca era capusa sigur iti dai seama pentru ca simti ca e ceva si daca te uiti mai bine o sa distingi ca e o insecta.

| SalutBunaLarevedere a răspuns (pentru 0nlyMe):

Da mai, dar daca capusa a plecat si i-a ramas capul acolo(ceea ce este foarte grav)asa se intampla cum am spus eu.Am spus asta, si trebuie sa tii cont de asta ca sa iti dai seama cand e nevoie sa mergi la doctor!

| 0nlyMe a răspuns (pentru SalutBunaLarevedere):

Pai nu-i problema daca ramane capul acolo... am patit si asalaughing racai o leaca cu un ac si il scoti(nu trebuie sa bagi acul adanc, o sa doara putin dar nu mi se pare treaba de dus la doctor sau poate am trait eu in alte vremuri(desi am doar 21 de ani) laughing )

| SalutBunaLarevedere a răspuns (pentru 0nlyMe):

Daca se infecteaza? N-ai de unde sa stii.

| Torrie a răspuns:

Mhm...
Nu ştiu exact dar, ar trebui să vorbiţi cu părinţi sau să consultaţi un doctor. :]