| Porttocalaaa a întrebat:

Nu stiu ce sa mai fac, va rog sa imi dati sfaturi! Ma tot chinui cu kg in plus si nu reusesc absolut deloc. Am 165 cm si 62 de kg. nu sunt foarte grasa,am doar picioarele mai groase si burta deloc.Dar m-am saturat sa fac sport zilnic si sa mananc sanatos fara grasimi, fara dulciuri etc. si sa nu dau nimic jos. Astazi dupa ce am facut miscare am ajuns sa ma zgarii pe picioare de nervi pana mi-a dat sangele. M-am saturat si ma gandesc ca vine iar vara si iar o sa imi fie rusine in costum de baie. Mie mi se pare ok cum arat, dar in comparatie cu colegele mele de la scoala sunt putin mai grasuta si m-am saturat sa tot am impresia ca lumea rade de mine pe la spate. Ce sa fac? crying( Am 16 ani. Tin sa mentionez ca si atunci cand slabesc jum de kg de exemplu, a doua zi daca mananc o patratica de ciocolata neagra ma ingras la loc. :/

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Onixuţa a răspuns:

Aş vrea să intervin pentru că s-a ajuns prea departe!
FĂRĂ cure drastice care îţi nenorocesc organismul (dinţii, stomacul etc.). Eşti în creştere! Până la 18 ani vei mai creşte aproximativ 5 cm. Să zicem că ţii un regim strict doar cu apă 2 zile. A treia mai mânânci răbdări prăjite, am dreptate? Termini cura, mânânci normal, te îngraşi mai mult decât ai slăbit. La 30 de ani ai proteză... Oare de ce? Dintr-o greşeală puierilă. Oasele te dor, în cel mai fericit caz, o gastrită îşi face intrarea.
Nu sunt de acord cu absolut nimic din ce a scrii cineva anterior. Îţi povestesc din proprie experienţă despre dantură, gastrită. Organismul tău are nevoie de minerale. Din apă, îţi asiguri traiul... către anorexie!
Nu pleca urechea la astfel de sfaturi! Mânânci, sport, fără diete ce îţi nenorocesc viaţa!

12 răspunsuri:
| Veme a răspuns:

1. 165cm cu 62kg nu este DELOC o cauza pierduta.
2. Trebuie sa sochezi organismul, s-a invatat cu consumul scazut de calorii.
3. Plan de bataie : doua zile (in week-end) tii post negru (apa permisa).
Apoi tii regimul Scarsdale, care in doua saptamani iti va da jos inca vreo 3-5kg (desi se sustine ca poti slabi si 9kg). Atentie, il tii la virgula asa, cum este scris. O patratica de ciocolata este esec pentru Scarsdale. Dupa el tii doua saptamani de mentinere care iti va da inca 1-2kg jos. Pana aici nu faci sport. Daca tii bine, aici vei avea cam 55kg. Daca esti multumita, continui cu mentinerea, si S si D mai "dai in bara" cu conditia sa faci miscare inainte de a o "da in bara" corespunzatoare "bombei calorice" ingerate (pizza, paste, cartofi prajiti, prajeli, prajitura, ciocolata, etc). Mananci o ciocolata Sambata si 2 amandine duminica? Ok, nu este problema, ai deja 55kg, dar faci miscare luni marti miercuri vineri de 700+800calorii=1500calorii, adica fugi 20km. In felul asta organismul tau se va adapta la 55kg si va consuma multe calorii la o greutate joasa.
4. Daca nu esti multumita de 55, mai tii 2 sapt regimul Scarsdale si perioada de mentinere de 2 saptamani, si apoi, de la 52kg te apuci de sport. In timpul regimului renunti la sport.

| Ejkoli a răspuns:

Sunt baiat, am 14 ani dar si eu am trecut prin asta. avean 53 de kg si am slabit pana la 45 (prin nemancat) si nu aratam bine de loc. am ajuns sa nu mai dau randament nici la scoala si ma simteam tot timpul ametit... M-am pus pe picioare... am mancat mult si am facut sport si am ajuns la 1.71 si 58 kg. Asa ca sportul te ajuta foarte mult! Ai grija sa te feresti de dulciuri si grasimi. Mananca mai multe mese mai "resuse" ca proportii. "Voint amai mult decat putinta"

| Onixuţa a răspuns:

Bună, draga mea!
Te înţeleg perfect! Ştiu chinurile prin care treci cu slăbitul, eu trec mai mereu.sad
Dacă ai posibilitatea, Kangoo Jumps e sfânt. Dacă nu, sari coarda, sari prin casă, alergi, dansezi, cauţi cardio, faci fitness în faţa ecranului (asta fac eu când nu am bani de salălaughing)), Hidratare la maxim! Apa cu lămâie poate fii considerata regula de aur în slăbit. E greţoasă, ştiu, dar nu mai ai pic de pofta de mancare după ce bei. Ambiţie! POT ORICE, VOI REUŞI, TREBUIE SĂ POT, ÎMI VOI ÎNTRECE LIMITELE!
ODIHNĂ CEL PUŢIN 9 ORE PE ZI!
3 MESE PRINCIPALE + 2 GUSTĂRI = MAXIM 1.500 KALORII!
Dacă mai ai nedumeriri, te pot ajuta oricând!
Pupici, sănătate, succes!

| Porttocalaaa explică (pentru Onixuţa):

Sar si coarda si fac si exercitii de pe net si vreau sa ma apuc de sala dupa vacanta de primavara. Ce imi recomanzi :
-Aerobic nelimitat +4 sedinte de kangoo
sau
-12 sedinte de kangoo?

| Onixuţa a răspuns (pentru Porttocalaaa):

Spune-mi te rog. Aerobic nelimitat înseamnă câte ore pe zi? Astfel mă pot decide. Spune-mi şi cât de limitat este timpul tău. Poate vrei să mai ieşi în oraş. Vreau să menţionez că nu eşti grasă! Ai nevoie doar de eliminarea ţesutului adipos astfel obţinând un corp tonifiat. Am uitat să îţi spun de masaj! Chiar dacă nu ai celulită sau vergeturi, poţi merge la farmacie şi iei o cremă ieftinuţă de la Gerovital pentru celulită(cam 15 lei)! După slăbit trebuie prevenită apariţia acesei "coji de portocală" şi masajul întinereşte pielea, o tonifică.

| Porttocalaaa explică (pentru Onixuţa):

1 sau 2 pe zi (depinde de timpul pe care il voi avea o data cu inceperea scolii )de luni pana vineri si sambata la kangoo. De iesit in oras voi avea timp sambata dupa amiaza si duminica. laughing Multumesc mult de sfaturi!

| Onixuţa a răspuns (pentru Porttocalaaa):

Atunci prima variantă e cea mai reuşită! Dar ai grijă la ce papi în acest timp. De la kangoo, vei face pătrăţele (un abdomen super reuşit), posteriorul va fi tonifiat şi se va rotunji, picioarele se vor tonifia, muşchii vag conturaţi, vei arata superb. Aerobicul te menţine. Deci în trei luni de sport şi o dietă echilibrată vei arăta mai ceva decât Shakira. :**

| Porttocalaaa explică (pentru Onixuţa):

Multumesc mult pentru sfaturi! :*

| didi2802 a răspuns:

Incearca sa nu mai fi asa dura cu tine. Daca ai picioarele mai groase si burta deloc este pentru ca asa e format corpul tau sa arate. Raspunsul dat de Onixuta e foarte bun insa incearca sa nu mai fi asa complexata. happy

| Porttocalaaa explică (pentru didi2802):

Incerc din suflet sa nu mai fiu complexata si am momente cand imi place cum arat, dar cand ma duc la scoala si vad fete mai slabe ca mine care mananca intruna toate prostiile si nu se ingrasa ma enervez tare. Si plus ca chiar daca nu aud stiu ca lumea zice de mine pe la spate sau chiar daca nu zice, mereu voi avea aceasta idee in cap. Multumesc pentru. sfaturi!

| PatriciaTimis a răspuns:

Buna! Si eu am 1.65 si vreo 55/56 kg. Si eu am picioare putin mai groase da alerg pe terenul de atletism alerg cate 2, 3 km, cateodata si mai mult. Si mie imi merge metoda asta :*...

| WhatAreWeTalkinAbout a răspuns:

Vad ca toti intreabati acelasi lucru, dar tu esti cea mai tare ("am ajuns sa ma zgarii pe picioare de nervi pana mi-a dat sangele" - penala, vezi sa nu-ti ramana cicatrici).
Ce ai face daca ti-as spune ca poti sa slabesti mancand tot ce vrei tu (in anumite cantitati)? Mi-ai da o funda!

Fiecare aliment are un numar de calorii pe care il gasesti pe ambalaj (notat cu kcal) sau cauti pe http://calorii.oneden.com/.
Fa testul http://unica.md/calculator-necesarul-zilnic-de-calorii/ si afla cate calorii trebuie sa mananci pe zi pentru a slabi numarul de kg pe care il vrei pe saptamana.
Ideea e simpla. Aduni caloriile de la fiecare alimente pe care le mananci si, daca depasesc limita din test, nu mai mananci in ziua respectiva.

Sfaturi:
Nu slabi mai mult de 1 kg pe saptamana pentru ca nu e sanatos, duce la lasarea pielii.
Ca sa fi sigura ca nu o sa ai piele lasata (chiar si cu 1 kg dat jos pe saptamana) foloseste crema hidratanta.
Bea apa de fiecare data cand ti-e sete (nu amana pentru ca bucataria e prea departe si poti sa iti iei si in 5 minute).
Apa rece (cu gheata) ajuta la cresterea metabolismului, adica organismul arde mai repede grasimile, asa ca mai bea din cand in cand.
Ultima masa sa fie inainte cu 2-3 ore de culcare.

Reguli simple, nimic complicat, butonul pentru funda e undeva jos (sau sus, nu mai stiu).