Întrebare recomandată | Miruna11111 a întrebat:

Sunt ragusita și imi ard ochii! Ce remedii naturale știți? Vreau sa-mi treacă până vineri când am festivitatea!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ceiuț la gâtuț. Temperaturiță ai?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ori iti 'ard' ochii de la temperatura, iar raguseala e al doilea simptom al racelii, ori ai facut o alergie la ceva (praf, polen, aer conditionat, etc).
Ar trebui sa mergi pana la medicul de familie sa te consulte, altfel risti sa iei un medicament care sa nu te ajute la nimic.

| RoCkKiD a răspuns:

Raguseala o poti rezolva cu ceaiuri/lapte/miere dar pentru ochi consulta un medic deoarece acolo nu stii ce poate fi.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

1. pui sub limba putin unt si inghiti, pe masura ce se topeste. 2. consuma cat mai multa limonada facuta de tine (1/2 lamae + o lingurita de miere + 250ml apa = 3-5 portii pe zi. Multa sanatate!

| Andwta a răspuns:

Daca te doare gatul foloseste strepsil, pe mine m-a ajutat. Bea ceai mult de menta, cu lamaie. Pe mine o raceala ma tine 7 zile, nu trece asa de repede nici cu pastile, dar macar gatul sa iti treaca.

| seularts a răspuns:

Faci o oala de ceai de musetel, iei un prosop si il pui peste cap si apoi stai cu capul aplecat deasupra oalei 10-15 min (grija sa nu faci bulbuci). Apoi dimineata pe stomacul gol iei o lingurita de miere de albine apoi bei o ceasca de apa calduta (de preferat una care e naturala si cu fagure in ea, poti sa amesteci mierea direct in apa din ceasca daca vrei dar eu prefer varianta cu lingurita. e mai delicioasa

| Cristine9595 a răspuns:

Bea ceai cu miere pentru gat.