| DanceIsMyLife a întrebat:

URGENT! ce este giardia? am nevoie pentru ca trebuie sa-mi sa-mi maresc media!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| CristinaCrisy a răspuns:

Giardioza este o afectiune intestinala, cronica, produsa de protozoarul Giardia spp., putand infecta atat cainele si pisica, dar si omul si pasarile, existand posibilitatea transmiterii intre specii.

| TheBlackCrystal a răspuns:

Giardia este o bacterie care se gaseste in ficat si intestin.Pentru a preveni infectia cu giardia trebuie respectate niste reguli de igiena :spalarea frecventa a mainilor, spalarea obligatorie a legumelor si a fructelor inainte de a fi consumate etc.dar de curiozitae la ce materie, la biologie? FUNDA?!

| DanceIsMyLife explică (pentru TheBlackCrystal):

Da...la biologie

| TheBlackCrystal a răspuns (pentru DanceIsMyLife):

Deci primesc FUNDA?!

| NewDivide a răspuns:

GIÁRDIA s. f. (Zool.) Lamblie (Giardia intestinalis). [Pr.: giar-di-a] – Din lat. Giardia [intestinalis], numele științific al giardiei.

| ady_2553 a răspuns:

Paraziti intestinali, de marimi microscopice, care dauneaza stomacului.
Nu ai voie sa mananci lapte si dulciuri.Eu am giardie. Sper ca am ajutat.

| Blueflower a răspuns:

Pai giardia inseamna lamblie(fr.)