| anonim_4396 a întrebat:

Hey tuturor! In octombrie va fi nunta fratelui meu, iar eu sunt domnișoara de onoare. Vreau sa arat bine, insa din pacate m-am ingrasat 15 kg in doar câteva luni. Mananc din ce in ce mai mult. Am incercat sa tin mai multe diete, dar mai mult de 1 zi nu reușesc. Am cazut in depresie, nu ma plac, nu ma simt bine in pielea mea. Voi poate credeți ca e o banalitate, dar eu din aceasta cauza sufar mult. Nimeni nu ma sustine. Mananc din ce in ce mai mult. Vreau sa mananc mai sanatos si sa fac sport, dar nu pot din cauza supararii. Nimeni nu ma ajuta, nimanui nu ii pasa. Eu singura nu pot. Ce vreau e sa vorbesc cu cineva, sa ma ajute sa pot tine dieta asta. Vrea cineva sa ma ajute si pe mine, poate sa vorbim prin mesaje... Va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Daca vrei putem vorbi aici http://discord.gg/xGnS7Tu

14 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Mancatu sanatos e pentru sanatate nu pentru slabitwinking
Calculeaza ce mananci si vezi la cate calorii ajungi.
Ia masuri de pe acum, 15 kg nu sunt putine deloc.
Cand te ia foamea umple stomacu cu un iaurt, o salata. Bea apa suficienta.
Nu ne-ai spus ce varsta ai.

| dannyel86 a răspuns (pentru RAY):

Salut, Ray. De ce ti-ai oprit mesajele private?

| RAY a răspuns (pentru dannyel86):

Dar am setat sa primesc mesaje de la senori, nu inteleg ce este oprit

| dannyel86 a răspuns (pentru RAY):

"Utilizatorul nu primeste mesaje private". Asta mi se spune. Si, crede-ma, sunt trecut de senior. laughing

| RAY a răspuns (pentru dannyel86):

E amuzant TPU, putem vb pe discord, man ai uitat de proiectul nostru din vara?

scuze de spam

| dannyel86 a răspuns (pentru RAY):

Nu am uitat, tocmai voiam sa-ti spun ca am facut progrese si ca am slabit putin. Dupa ce ti-am scris cu dedicatie cateva randuri bune, mi s-a spus ca nu primesti mesaje private. Hai sa stam de vorba pe Facebook, prin conturi personale! Trimite-mi in privat contul tau.

| RAY a răspuns (pentru dannyel86):

Man hai pe discord e gratis,nu necesita cont,nu dau Facebook meu nimanui, bravo si eu slabesc, asta e si ideea comunitati noastre sa ne sprijinam, ajutam, o facem pe discord, nu vrei asta? man tu mi-ai dat ideea

| NLS a răspuns:

Fa-ti un program pentru mese, NU manca haotic!
3 mese principale, intre care 2 gustari, constand majoritar din fructe, legume (o salata de morcovi, de varza... )
Bea apa cu 30 de minute inainte de fiecare masa, si de ori de cate ori simti senzatia de foame.
Ridica-te de la masa inainte sa simti ca iti plesneste stomacul.
Daca locuiesti la tara sau undeva unde ai un drum/poteca pe care poti alerga, nu mai sta pe ganduri.
Nu ai nevoie de nici o motivatie, ar trebui sa iti ajunga faptul ca o sa arati din nou bine.
Am o cunostinta ce a slabit 50 kg intr-un an, alergand si fiind atenta la ce si cat mananca.

Elimina din dieta zahar, dulciuri, sucuri, grasimi, paste, cartofi...
Si daca gasesti, cumpara paine graham (paine care sa contina multa faina neagra, tarate). Daca nu gasesti, redu cantitatea de paine consumata.
Eu de exemplu azi am mancat niste legume+ciuperci trase la tigaie, fara adaos de ulei, doar niste sos de soia si putina apa, condimentate dupa gust cu curry, oregano, putin busuioc, patrunjel verde...
Masa de seara a constat din 2 jumatati de ardei capia pe care am uns salata de vinete si o felie de sunca.

Greseala ta e ca astepti ca cineva sa te sustina, sa te indrume... sa fie alaturi de tine.
Poate ca nici macar nu ai nevoie de un sustinator.
Fa-o pentru tine!

| RAY a răspuns (pentru dannyel86):

Http://www.facebook.com/......889808919/

hai ca am facut

| RAY a răspuns (pentru NLS):

Conteaza mult si sa faci parte dintr-o comunitate, sa ai parte de sfaturi, ajutor

| dannyel86 a răspuns (pentru RAY):

Pe Discord se discuta diverse si asta nu-mi place. Daca faci un canal strict pentru regim alimentar, stam de vorba. Altfel, NU!
Merg pe drumul meu singur. Cine va avea nevoie de experienta mea, ma poate gasi pe TPU. Ai grija de tine!

| RAY a răspuns (pentru dannyel86):

Hai ca am facut si pagina de Facebook de slabit

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu nu credeam că plătind 1000 lei pe bicicletă, 120 lei cască, 16 lei pe ochelari de soare mă va ajuta să slăbesc 20 kg în două luni și jumătate. laughing Și sunt bărbat. Înainte numai ma chinuiam cu diete, salate, pâine graham. Acum pot manca ce vreau pentru ca dau jos într-o tura de 90-100 km pe bicicletă.

| RAY a răspuns (pentru dannyel86):

Vorbim strict de alimentatie desigur