| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de o mica parere. Incerc sa slabesc si nu stiu daca voi avea rezultate.
Nu urmaresc sa slabesc neaparat intr-un mod sanatos. Ci sa slabesc rapid, cam 10kg in 3-4 saptamani.
Voi fi domnisoara de onoare la nunta fratelui meu si as vrea sa arat bine.

"Dieta" mea consta in a manca de 3 ori pe zi foarte putin si mancaruri foarte light (mananc cam cate un castronel mic de fiecare data). Am exclus orice fel de mancare nesanatoasa, dulce sau bautura carbogazoasa.

Ma duc la sala pentru 2 ore zilnic si pe langa imi fac cei 10.000 de pasi. Ma chinui sa fac cat mai bine si cat mai mult posibil, de fiecare data cand sunt libera fac cate putin sport.

Credeti ca o sa am rezultate vizibile intr-o luna? Unele destul de mari? Va rog sa va dati cu parerea. O sa dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Alergari, coarda, sauna. Fara proteina animala. Garantat slabesti 12 kg

| RAY a răspuns:

1,Rata metabolica -inimioara din tine ca sa bată pentru persoana iubita are nevoie de energie, creierașul tău are nevoie de energie, toate organele, mai ales sa iți păstrezi temperatura optima a corpului

2, Efortul fizic

3, Alimentatia ca sa fie digerata necesita energie

desi ca sa slabim trebuie sa mancam mai putin, depinde si ce consumam, recomand o dieta high protein =nu simti foametea, multa apa 2 litri, multe legume=eu as manca si 5 kg de morcovi daca ma pun serios pe dieta, si 2 fructe per zi, carne de porc,peste,pui, curcan, organe, grasimi din avocado, eliminati bauturile dulci, dulciuri, pizza, patiserie, mezeluri

1 ora de mers pe jos zilnic

eu mi-am cumpărat un caiet unde îmi scriu caloriile jos, mi-am aflat imc aici https://www.calculator.net/calorie-calculator.html?
si imi notez totul in caiet

Recomand https://www.youtube.com/results?search_query=angel+fitnes+slabit

Samsung Health https://play.google.com/......ps/details

Meniul zilnic

Dimineata bag 2 snitele de porc =500 de calori

Dupa-masa bag o mancare calda, depinde ce imi face iubita de mancare daca are chef daca nu imi fac un pireu

A treia masa bag multe legume

A patra masa bag 2 fructe

a cincea masa bag ceva grasimi, de exemplu un pic de slanina sau costita, sunca, nu trebuie sa fugim de grasimi

apropo daca puteti merita incercat 7 zile low carb,low protein, high grasimi dar in primele zile o sa ai o senzatie cool ameteli, greata, dureri de cap dar organismul tau va intra in cestoza, eu m-am simtit cel mai bine pe acest gen de dieta, dupa un timp

| RAY a răspuns (pentru RAY):

In completare, desi daca ne infometam o sa scada rata metabolica care inseamna 75% din ceea ce consumam =rata metabolica, ceea ce inseamna ca dupa slabire o sa ne ingrasam mult mai usor, trebuie specificat faptul ca putem pierde masa musculara, apa in aceste conditi, plus ca vorbim de 770000 mii de calori,un numar enorm de energie, tu poate o sa slabesti intr o luna dar apoi te vei ingrasa usor si absolut tot ce se va pune va fi grasime pura,organismul va limita rata metabolica iar pe viitor sa nu aiba parte de asa ceva va depozita totul si va consuma putine grasimi, astfel vei ajunge sa consumi putin, sa fii grasa, solutia nu este slabirea si schimbarea sitului de viata alimentar, ce sens are sa slabim apoi sa ne ingrasam, scade sistemul imunitar apropo

| RAY a răspuns (pentru RAY):

In concluzie baga multe legume si un snitel pe zi si ceai verde, multa apa, bafta

| aXy99 a răspuns:

E greu sa slabesti 10 kg intr-o luna.
Sa zicem ca vei slabi 8, depinde cat de mare e deficitul caloric. Tine minte ca daca slabesti repede, vei pune repede inapoi cand iti vei reveni la "normal" cu mancatul.

| Donsavas a răspuns:

Vei face vergeturi, vei avea piele lasata. Crezi ca vei arata bine?

| AnastasiaK a răspuns:

Ca sa slabesti 10kg in 3-4 saptamani inseamna sa ai un deficit caloric de vreo 2500-3000kcal pe zi (nu sa consumi atatea, ci sa arzi, pe langa cele pe care le consumi).

Acum, sunt multi factori pe care nu i-ai precizat si influenteaza metabolismul (inaltimea, greutatea, masa musculara, tipul de exercitii pe care le faci la sala, etc), dar nu prea cred ca ajungi sa arzi 2500kcal intr-o zi, chiar si cu sala cu tot. Iar mancarea pe care o consumi banuiesc ca ajunge la minim 500kcal/zi, deci cu niste simple calcule vezi ca nu prea e cazul de slabire 10kg in 3-4 saptamani.

Totusi, ce am zis eu se bazeaza mult pe banuieli, ti-am zis ca erau necesare multe detalii ca sa ti se dea un raspuns cat de cat concret. Deci, raspunsul meu este ca nu cred ca vei slabi atat in timpul respectiv (as zice maxim 6-8kg), insa s-ar putea sa se vada pe cantar o diferenta mai mare decat slabirea reala.

| Digikey a răspuns:

O dieta de Auschwits sau intrebi un copil african ce mananca in decurs de 10 zile.