| AnoNim6498 a întrebat:

Buna, sunt femeie, am 25 de ani, cam 1, 65 inaltime si 49 de kg. Din cauza unei perioade mai stresante anul trecut am slabit de la 63 de kg la 50 si ceva in cateva luni. Dupa am devenit foarte anxioasa din cauza asta si am continuat sa pierd greutate. Am reusit sa ma impac cu greutatea si cu modul cum arat acum dar tot nu reusesc sa pun nimic in plus. Nu sufar de nici o boala care ar putea cauza asta, iau 2 mese pe zi si dimineata o gustare mai consistenta si incerc sa mananc din toate ca sa pot sa imi iau toate proteinele si vitaminele necesare din mancare dar se pare ca nu e suficient. Am ajuns la concluzia ca trebuie sa tin dieta sau sa iau suplimente dar pe net nu am gasit nimic care sa ma ajute sau nu stiu eu unde sa caut. As fi foarte recunoscatoare daca m-ati putea indruma cu niste sfaturi pentru problema mea si va multumesc ca v-ati facut timp sa cititi acest foarte lung text, stiu ca m-am intins cam mult.
Stiu ca sunt oameni care se lupta cu kilogramlele in plus si asta cu kilogramele prea putine nu pare o problema pentru majoritatea dar va rog nu vreau mesaje cu "altii se chinuie sa slabeasca si tu vrei sa te ingrasi" sau chestii de genul. Nu-i ok nici cu multe dar nici cu prea putine kgwinking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

"Buna, sunt femeie, am 25 de ani, cam 1, 65 inaltime si 49 de kg. ...Am ajuns la concluzia ca trebuie sa tin dieta "

Esti slaba bat, la 49 de kg si tu ai ajuns la concluzia ca trebuie sa tii dieta?

Wow...inseamna ca ai o problema psihica serioasa si-ti recomand sa ajungi la un psihiatru, cat de curand posibil.
Sanatate multa!

| relian a răspuns:

Daca nu ai probleme medicale, daca nu ai carente in vitamine si alte alea, nu vad de ce sa ieri in greutate.Stai asa ca o sa pui tu p[e tine mai tirziu, nu forta sa faci chestii care mai tirziu nu o sa iti placa.
Este f usor sa pui, cand e de dat jos atunci sa vezi cum este.La ce spui tu ca ai inaltime si greutate esti numa buna happy, asa ca stai cum esti.
E mai bine sa fii slab decat gras, mare ca si volum.Tu nu ai nici o problema, poate de natura psihica, asa crezi tu ca ai fi prea slaba.\

Tu nu te uiti in jur, nu vezi ca toti cauta sa slabeasca?

| Silwian a răspuns:

Pizza odata pe saptamana. Ceva fastfood odata pe saptamana patiserii....Seara tarziu mici gustari ..si ai sa te ingrasi. ))