| PunkyA a întrebat:

Hey!
Vineri m-am operat de apendicita si va rog sa-mi spuneti un regim amanuntit pentru primele 2-3 saptamani pentru ca doctorul nu s-a obosit sa-mi dea prea multe detalii!
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Alimente lichide, semilichide, semisolide în prima săptămână, supe, compoturi, carne slabă de pui-peşte-curcan, pâine, lactate, ca din a doua săptămână începi să mănânci obişnuit, uşoare exerciţii fizice, etc.
Sănătate.
Pa, pa.

3 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Iti reiei treptat toate felurile de mancare mai putin varza, mazarea si fasolea!

| anad a răspuns:

Covirgei uscati, carne fiarta, carne la gratar, piure, paine prajita, iaurt degresat, branza de vaca, supa si legume fierte, piept de pui, cartofi natur sau la cuptor si ou fiert. Nu sunt bune fructele la inceput deoarece fermenteaza si sunt interzise cele carora le mancam samburii: capsuni, struguri, etc. Nu sunt permise 2 saptamani varza, mazare, fasole, fructe crude, legume crude, prajeli, bauturi acidulate, grasimi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu manici ceva adica cartofi ceorba si at