Întrebare recomandată | Tasya05 a întrebat:

Heyy fetelor. A avut cineva de aici, probleme hormonale? Intarzieri mari de menstruatie (3-4 luni), par mult pe corp (burta in special)? Hisrutism? In perioada adolescentei... Daca da, exista riscul de a numai putea ramane insarcinata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| XxRoyalxX a răspuns:

Du-te repede la un doctor. Este cel cel mai indicat!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Am să-ţi răspund chiar dacă NU sunt fată.

Acum ţi-am răspuns şi la întrebarea anterioară ( legat de această problemă ).

N-ai precizat dacă ai fost la medicul ginecolog şi endocrinolog ( dacă DA, atunci când ), ce investigaţii/analize ai făcut, ce diagnostic ţi s-a pus şi ce tratament ai primit, etc.

În completarea răspunsului dat la întrebarea ta din 18 ianuarie 2013, am să mai fac nişte precizări :

Poate fi vorba şi de chist ovarian, având în vedere întârzierile MARI ale menstruaţiei.

Dacă este vorba de hirsutism, acesta e posibil să fie "asociat" cu "sindromul ovarului polichistic", ele POT genera RISC de infertilitate ( în cazul în care NU sunt tratate ).

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.csid.ro/health/hirsutismul-la-femei-cauze-si-tratament-4350486/

Trebuie să mergi cât mai curând la ginecolog şi la endocrinolog!

Toate cele bune şi multă sănătate.

| Azµre a răspuns:

Vezi un medic Ginecolog, apoi o să primești o trimitere la Endocrinolog, trebuie rezolvată trweabă, mai ales chisturile ce pot apărea în cazul unei astfel de boli.