| FunnkyDara a întrebat:

Heyy...Stiti cum poti afla daca ai cancer?
Dar daca se poate fara ecografie

Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| IMC90 a răspuns:

Cancerul ''de suprafata'' gen cancerul de san, cancerul (la muschi, na), cancerul de piele se vede din avion cu ochiul liber daca te pricepi. Si, daca nu te pricepi, tot iti dai seama ca e ceva ''defect'' si te prezinti la medic.
Buba mare e cancerul la plamani, cancerul de colon, de stomac, etc (organe interne) care, de regula se depisteaza dupa ce au inceput sa dea simptome, si de regula in stadiul ala tratamentul este ineficient (rezerectia chirurgicala completa ne mai fiind posibila). In stadiile avansate, majoritatea tumorilor maligne metastazeaza prin ganglionii limfatici catre alte organe, si invadeaza intreg organismul. Daca nu a apucat sa plece pe ganglionii limfatici, e perfect tratabil (dar tratamentul este desfigurant)
Se poate depista si fara ecografie, dar de regula a metastazat deja cand incepe sa schimbe componentele sangelui...
Exista si tipuri de cancere mai putin agresive, care raspund la chimioterapie destul de bine (exemplu Limfomul)

3 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

În afară de cancerul la sân, care se poate detecta printr-o simplă palpare, altă soluție nu cred că mai există.

| NonEinstein a răspuns:

Nu,fără ecografie nu poţi să vezi dacă ai cancer.

| Harryisonmymind a răspuns:

Cred ca prin teste de sange