| FunkySmile a întrebat:

Hi. Acum 3 saptamani in urma am fost la doctor, intr-o vinere, cu o durere ingrozitoare de gat de abia puteam sa vorbesc, medicul de familie mi-a dat niste Norofen, Eurospal si Bioparex iar doar s-a uitat in gatul meu nu ma mai consultat asa ca in 2 minute am iesit din cabinet, parea ca se grabea oricum doctora si sambata am facut febra am zacut toata ziua la pat sad. Pe urma spre luni parea sa imi treaca dar pe urma tot vinerea trecuta ma luase iar crying am mai luat eu cate ceva de gat in fine, saptamana asta iar m-a durut putin asa, iar de joi a pornit iar atat de rau crying incat azi nu am mai putut de durere crying, chiar nu inteleg de ce de 3 saptamani nu imi mai trece durerea asta de gat sad tot imi trece si ma ia din nou, parca as avea o rana in gat ceva de genu crying.
Ce sa ma iau de gat. Acum iau niste septolete si amoxicilina sad.
Apropo eu sunt operata de amigdalite, asa ca nu vad care e problema sad.
Ceva ajutorbatting eyelashes. Am incercat si leacuri babesti si nimic laughing.:p. Ce as putea sa iau ca sa imi treaca definitiv sa nu ma mai amageasca asa sad, sa zic ca mi-a trecut iar a2a zi sa imi revina durerea sad?
Peace love struckkiss

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| DeeDee a răspuns:

Febra indica infectie bacteriana.
Ar trebui sa ti se ia un exsudat faringian, si sa ti se face antibiograma - nu poti sa te tratezi dupa ureche. Eu banuiesc ca ai facut o angina streptococica. Banuiesc ca nu aveau cum sa ajunga acolo anaerobi - mama s-a imbolnavit cu anaerobi, dar ea e si medic de laborator si lucra deci in mediu de risc.
Angina streptococica se trateaza cu antibiotice prescrise de medic (chiar ai nevoie de reteta), si se iau regulat exact asa cum spune medicul, altfel bacteria o sa dezovolte rezistenta.

Daca doctorul asta nu te baga in seama, mergi la altul.

Infectia streptococica netratata are consecinte grave mai tarziu - afecteaza inima, rinichi, incheieturi. Nu vrei sa iti petreci tineretea prin spitale.

| Larisa a răspuns:

S-ar putea sa ai o infectie in gat,prietenul meu a patit la fel, si acum ia ceva amoxicilina, si face gargara cu betadina scrisa de doctor.totusi te avertizez sa mergi sa consulti un medic, care iti poate spune ce se intampla