| PăpușăDePlasticPrefăcută a întrebat:

Hi... cum pot convinge pe cineva sa renunte la alcool? fundita:X

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| gigel68 a răspuns:

...arata-i cazuri cu oameni care au murit, au facut ciroza... asta este abureala pentru copii (copiii care inca nu s-au apucat de baut/fumat). foarte putini consumatori or sa fie convinsi sa se lase cand aud de asemenea cazuri. mojoritatea sunt constienti, judeca, gandesc, stiu ca alcoolul dauneaza, dar nu se lasa. daca "cineva" are 14-16 ani, si "alcool" inseamna o bere, nu este greu sa-l faci sa renunte. daca "cineva" are (+/-)40 de ani, si bea de cand se stie (are mana formata dupa pahar) nu cred ca este nici o sansa sa-l faci sa renunte (poate nici chiar aia cu cusutul - ia-o ca pe o gluma). totusi sunt centre de dezalcolizare (la spitalele psihiatrice), dar dezalcolizarea costa, dureaza, iar majoritatea in maxim 6 luni de cand ies se apuca din nou (din cauza anturajului - prietenilor de pahar).

8 răspunsuri:
| anutza a răspuns:

Subliniaza-i efectele negative ale alcoolului.
Exista si niste carti ii pot face cadou una happy

| mdany a răspuns:

Nu prea poti pentru ca un alcoolist un va intelege nici-o-data ce-i ajunsul.

| gigel68 a răspuns:

Pentru inceput ai putea sa-l cosi la gura. daca metoda asta da gres, am alta - garantata.

| gigel68 a răspuns:

-2m

| lolly_3072 a răspuns:

Aoleu.pai e greu.
de fapt iti trebuie multa rabdare si vointa si ambitie din partea aceluia.
sau cum zice flavius.
http://www.dependenta.ro/alcoolism3.htm
baftaaaaaaa>:D<

| PăpușăDePlasticPrefăcută explică:

Si care-i cealalta metoda gigel?

| FlaviusAlexandru a răspuns:

Incearca sa ii arati cazuri in care s-a intamplat ca oamenii alcoolici au murit.Sau au dat de boli grave.Si fa'l sa inteleaga:d

| florinmerca a răspuns:

Depinde ce persoana vrei sa o convingi