| MayaDaya a întrebat:

Hi! Sunt M., si am 18 ani. Credeti ca poate fi vorba despre o problema grava la nivel psihic in urmatoarea situatie? :de ceva timp, am pierdut ratiunea timpului, intarzii mereu la scoala, in unele zile nu mai ajung deloc, aici nefiind vorba despre prieteni sau vreun grup vicios(nu am asa ceva); nu reusesc sa fac mai nimic toata ziua, si cred ca e ceva neexplicabil. Voi ce parere aveti? Cum poate fi tratata aceasta decadere? simt ca ma pierd))help!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
8 răspunsuri:
| Dash a răspuns:

Nu cred ca poate fi vorba de o problema la nivel psihic, pur si simplu asa sunt unele persoane. Dar nu-i ceva rau.

| sonya a răspuns:

Nu poate fi numita decadere. Pierzi notiunea timpului atunci cand nu ai ce face si "pierzi timpul aiurea". Gaseste o activitate care sa te atraga si atunci vei vedea cum se schimba lucrurile. Citeste, iesi afara cu prietenii, in oras la scoala. Ma duceam la scoala doar pentru motivul ca eram cu colegii si ne distram. Succes!

| nevermint a răspuns:

Vine primavara...ia niste vitamine si incearca sa faci lucruri mai putine dar bune, gaseste-ti prioritatile, si nu iti mai fa ganduri negre.

| CiocolataCuMereSiScortisoara3 a răspuns:

Si mie mi se intampla dar incerc sa nu caut o explicatie astept sa treaca de la sine

| Fishhh a răspuns:

Nu e nimic inexplicabil, fiecare corp/obiect din univers are un anumit puls energetic.Al pamantului a fost 7, 83 asta pana in 1980.De atunci a inceput sa creasca in prezent ajungand la 12. Din aceasta cauza timpul relativ pare ca trece mai repede ca si cum ar fi doar 16 ore, de fapt sunt aceleasi 24 ore si e doar relativa toata chestia.E ca si cand stai la scoala si te miri ce greu trece timpul la ore, acela e timpul relativ.Nu poate fi tratata, ca orice organism trebuie sa te obisnuiesti cu aceasta trecere...E un fenoment astrologic bine cunoscut. Daca vrei sa te documentezi mai mult pe aceasta tema da-mi un mesaj

| Fishhh a răspuns:

@Cosmin numa pentru ca nu a inteles nu inseamna ca nu e adevarat ce am zis.E fizica pura si e demonstrata toata chestia aia

| Cosmin a răspuns:

@srk: apreciem vastele tale cunostinte de fizica a pamantului, astrologie etc, insa nu cred ca ai ajutat aceasta persoana cu nimic! Eu inteleg, e bine sa fim deontologi(e la moda) in diverse materii, insa repet, nu cred ca a inteles ceva.

| bibikiss a răspuns:

Trbuie sa fii mai dura cu tine! ce tie frica de ceva?